Kaszuby. Idealne miejsce na ekonomiczny urlop z dala od tłumów
Kaszuby to nieco zapomniany region, który w ostatnich latach jest na nowo odkrywany przez turystów. Ta część Polski ma nie tylko unikalne walory przyrodnicze, ale też wyśmienitą kuchnię. Z jej smakami można zapoznać w restauracjach i barach, ale także zatrzymując się na urlop w gospodarstwie agroturystycznym. Pobyt w tym miejscu to też świetna propozycja dla oszczędnych i dla miłośników kaszubskiej przyrody i tradycji.
22.01.2023 11:10
Czym gospodarstwa agroturystyczne wyróżniają się na tle innych obiektów noclegowych?
Z definicji gospodarstwom agroturystycznym bliżej jest do gospodarstw rolnych aniżeli do obiektów stricte noclegowych. Pod względem formalno-prawnym stanowią one bowiem odłam gospodarstwa rolnego, które oprócz typowych zadań rolniczych i gospodarczych, dodatkowo oferuje klientom odpłatne usługi. Należą do nich m. in. oferowanie gościom noclegów, wyżywienia i organizowanie innych atrakcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Agroturystyczne obiekty noclegowe na Kaszubach stanowią ciekawą i wartą uwagi alternatywę dla domków letniskowych, pensjonatów i hoteli w nadmorskich okolicach. Zapewniają bowiem nie tylko zakwaterowanie na czas urlopu, ale też możliwość przekonania się na własnej skórze, jak toczy się tu codzienne życie.
Turyści goszczący w ich progach mogą zobaczyć, jakie prace są wykonywane w gospodarstwie, a nawet wziąć w nich udział, pomagając gospodarzom np. w karmieniu zwierząt, koszeniu trawy, naprawach obiektów położonych na terenie gospodarstwa, zbieraniu warzyw i owoców. Mogą też pomóc przy wyrobie wiejskich produktów spożywczych – m. in. serów, chleba, przetworów i innych.
Dlaczego warto spędzić urlop w kaszubskiej agroturystyce? Ile kosztuje pobyt w takim miejscu?
Agroturystyka na Kaszubach oferuje także wyżywienie. Najczęściej goście korzystają ze śniadań i obiadokolacji, które są przygotowywane na miejscu przez gospodarzy. Posiłki powstają na bazie produktów pozyskiwanych w gospodarstwie, w tym domowego chleba, jajek, mleka oraz przetworów.
Dzięki temu turyści mogą spróbować prawdziwie wiejskiej, naturalnej kuchni, a przy okazji także odkryć nowe, charakterystyczne dla Kaszub smaki – m.in. galaretkę mięsną zylc, śledzia po kaszubsku z cebulką i pomidorami czy kontrowersyjną czerninę po kaszubsku, czyli zupę, którą przyrządza się z dodatkiem krwi z gęsi, kaczki lub indyka.
Oprócz wyżywienia, kaszubskie gospodarstwa agroturystyczne udostępniają swoim gościom także wyposażoną kuchnię, w której można przygotowywać domowe posiłki i tym samym ograniczyć koszty pobytu do samego noclegu. Wiele agroturystyk organizuje ponadto rozmaite atrakcje dla gości. Są to m. in. warsztaty z rękodzieła i gotowania, wycieczki piesze i rowerowe po okolicy w lecie i kuligi w zimą, a także wieczory przy ognisku i kominku połączone z degustacjami lokalnych produktów i opowieściami o Kaszubach.
Popularność kaszubskich gospodarstw agroturystycznych z roku na rok rośnie - i to nie tylko z powodu oferowanych przez nie udogodnień i atrakcji dla turystów. Czynnikiem, który szczególnie zachęca do spędzenia urlopu w obiekcie noclegowym z kategorii agroturystyka Kaszuby, jest atrakcyjna, konkurencyjna w porównaniu do innych opcji turystycznych cena pobytu.
Nocleg w kaszubskiej agroturystyce możemy zarezerwować w cenie już od ok. 40 zł, co stanowi stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu do licznych korzyści, jakie będą czekały na nas na miejscu. To idealny wybór dla oszczędnych turystów, rodzin z dziećmi, a także osób spędzających urlop w większym gronie.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj