Trwa ładowanie...

Katowice poradzą sobie z korkami? Prawie 60 mln zł na rewolucyjny projekt

Katowice chcą wprowadzić inteligentny system zarządzania transportem. Projekt, który będzie kosztował ponad 50 mln zł, powstanie w ciągu 2 lat.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Katowice poradzą sobie z korkami? Prawie 60 mln zł na rewolucyjny projektŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d38t68f

Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem ma objąć tylko wybrane ulice i skrzyżowania. W praktyce pozwoli na automatyczne sterowanie sygnalizacją w opaciu o natężenie ruchu, informowanie z wyprzedzeniem o zatorach ulicznych i kierowanie pojazdów komunikacji publicznej na trasy alternatywne.

- Powstanie ITS będzie kolejnym krokiem w zakresie komunikacyjnej rewolucji w Katowicach. Głównym celem ITS jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta Katowice. Płynny ruch oznacza nie tylko zyski dla mieszkańców, ale także korzyści ekologiczne - mniejszą emisję spalin i hałasu - wyjaśnił w rozmowie z katowicką "Gazetą Wyborczą" prezydent miasta Marcin Krupa.

ITS nie będzie jednak działał sam. Zostanie zintegrowany m.in. z systemami takimi, jak: Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA), czy System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP). Będzie wykorzystywać kilka kanałów informacyjnych: portale internetowe, radia, komunikację telefoniczną.

d38t68f

Stworzenie systemu ma kosztować ponad 56 mln zł, a 47,8 mln zł pokryją fundusze unijne. Miasto dopłaca 8,6 mln zł.

Zobacz też: Prawie jedna trzecia dłużników mieszka w małych miastach

Katowice to nie jedyne miasto, które decyduje się na inwestowanie w tego typu projekty. Chorzów chce do 2020 roku uruchomić ten sam system, którego stworzenie będzie kosztowało ok. 16 mln zł – podaje "Dziennik Zachodni".

O tym, jak ITS działa w praktyce i czy się sprawdza, mogą opowiedzieć mieszkańcy Lublina. Funkcjonuje on tam od 2015 roku. Według nich ruch jest bardziej płynny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d38t68f

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38t68f
d38t68f