Trwa ładowanie...
d198s91
10-12-2015 10:15

Katowice/ Pozwolenia na budowę kompleksu biurowego obok Spodka

Firma TDJ Estate otrzymała ostateczne pozwolenie na budowę kompleksu biurowego obok katowickiego Spodka. Powstanie on w miejscu wyburzanego gmachu Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Właśnie trwa ostatni etap prac rozbiórkowych tego budynku.

d198s91

Pozwolenie na budowę katowicki magistrat wydał 23 listopada br. i ponieważ żadna z instytucji nie złożyła odwołania w czwartek zyskała status ostatecznej - podali w czwartek przedstawiciele inwestora. Firma TDJ Estate informuje, że w miejsce kolejowego budynku powstanie kompleks biurowy składający się z dwóch wieżowców połączonych parkingiem.

Prezes TDJ Maciej Wójcik zaznaczył, że to jeszcze nie czas na przedstawienie wszystkich szczegółów, ponieważ dokładny kształt projektu zależy od wielu elementów, co do których stosowne decyzje zostaną podjęte w kolejnych miesiącach.

"To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla naszej firmy, ale także dla Katowic i regionu. W historii miasta, a zwłaszcza tej działki, wielokrotnie planowano rozmaite działania, a wręcz składano obietnice, m.in. w formie wizualizacji, których później nie dotrzymywano. Nasza postawa jest inna. Chcemy odpowiedzialnie i rzetelnie informować o projekcie, opowiadając o jego potwierdzonych szczegółach" - zaznaczył.

Na razie pewne jest, że w sąsiedztwie Spodka powstanie kompleks dwóch wysokościowców połączonych podziemnym garażem. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie przeznaczona na funkcję biurową, która zostanie uzupełniona o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdą się m.in.: kantyna, oddział banku, firmy sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnia.

d198s91

Przesądzone jest także, że projekt będzie fazowany - obiekty nie powstaną równolegle, lecz w dwóch etapach. Ma to zapewnić możliwość płynnej komercjalizacji oraz stworzyć perspektywę elastycznego rozwoju potencjalnym najemcom. Trwają już pierwsze rozmowy dotyczące najmu.

W tworzenie projektu zaangażowała się bytomska pracownia architektoniczna Medusa Group. Jej przedstawiciele są odpowiedzialni także za całokształt dokumentacji architektonicznej nowego obiektu.

"Śląski rodowód pracowni, znajomość klimatu, historii i tradycji regionu, ma dla nas, jako inwestora silnie związanego z tą częścią kraju, szczególną wartość. Liczymy, że zaangażowanie doświadczonego zespołu oraz realizacja wizji architektów spotka się z przychylnym przyjęciem społeczności lokalnej i docelowych odbiorców" - mówi prezes Wójcik.

Tymczasem na terenie nieruchomości trwa ostatni etap prac rozbiórkowych. Dotychczas całkowicie wyburzona została konstrukcja nadziemna dawnego kolejowego obiektu. Obecnie trwają roboty zmierzające do usunięcia jego fundamentów oraz przygotowania terenu pod kolejny etap inwestycji.

d198s91

Wyburzany wieżowiec przez lata należał do Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach. Budowla miała 18 kondygnacji i ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Latem 2013 r. firma TDJ Estate kupiła go od PKP za 29 mln zł.

Działka, na której stał stary i wkrótce powstanie nowy budynek jest położona tuż obok Spodka i wybudowanych niedawno gmachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

d198s91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d198s91