Trwa ładowanie...
d3bndus
09-12-2015 14:45

Katowice/ Regionalne priorytety Krupy: powołanie metropolii i ochrona powietrza

Powołanie metropolii, czyli stworzenie silnego związku miast w oparciu o ustawę metropolitalną oraz ochrona powietrza i walka z niską emisją to - zdaniem prezydenta Katowic Marcina Krupy - najważniejsze cele i priorytety regionalne.

d3bndus
d3bndus

Krupa powiedział w środę na konferencji prasowej, że jest "orędownikiem" powstania metropolii w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), dlatego "rozszerza plan działania" m.in. o kwestie związane z budowaniem "metropolitalnego wizerunku".

Odnosząc się do ustawy metropolitalnej powiedział, że "dzisiaj już nie można mówić na temat tego, czy ona jest dobra czy zła". "Może byśmy chcieli trochę bardziej doskonalszego dokumentu, ale mamy to, co mamy i trzeba w tym zakresie działać i wykorzystać (to). Dlatego jestem bardzo dużym orędownikiem powstania tego typu obszaru metropolitalnego, związku metropolitalnego (...). Będę działał i działam już na rzecz powstania tej metropolii" - powiedział Krupa.

Prezydent Katowic poinformował, że podjęto decyzję o powstaniu zespołu, który zajmie się określeniem zasad funkcjonowania poszczególnych gmin. "Wspólnie z przewodniczącą (GZM) podjęliśmy decyzję, aby GZM powołał zespół ekspertów, który określi zasady funkcjonowania poszczególnych gmin wchodzących w zespół metropolii - nazwijmy ją ogólnie górnośląskiej" - poinformował i dodał, że nazwa metropolii jest "kwestią wtórną".

Według Krupy Katowice są "naturalnym liderem tworzenia tej metropolii", ale - jak zaznaczył - każda gmina "ma swoją rolę przewidzianą w takim związku metropolitalnym".

d3bndus

"Musimy wykorzystać tę szansę, to, co daje ustawa, bo inaczej ten czas będzie absolutnie stracony i przespany przez nas, a nie chciałbym, żeby tak było" - powiedział i dodał, że będzie działał, aby w styczniu 2017 roku można było już informować, że metropolia powstała. "Zobaczymy jeszcze jak za tym podążą przepisy wykonawcze i rozporządzenia Rady Ministrów" - dodał.

W przypadku działań związanych z niską emisją i ochroną powietrza prezydent Katowic podkreślał, że konieczne jest współdziałanie miast konurbacji liczącej 14 współpracujących ze sobą gmin w ramach GZM.

"Zostały już podjęte rozmowy z marszałkiem województwa śląskiego w zakresie współdziałania i stworzenia takiego zespołu, który by koordynował te wszystkie działania we wszystkich miastach, żeby uzyskać rzeczywisty efekt" - powiedział.

Miasto Katowice opracowało i realizuje plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN). Koszt (szacunkowy) zaproponowanych w PGN działań do 2020 roku to ok. 2,35 mld zł, w tym prawie 140 mln zł ze środków własnych miasta. Zadania zapisane w harmonogramie PGN stanowią jedną z głównych grup zadań inwestycyjnych w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2016-2035 (są to m.in. zadania związane z transportem, oświetleniem ulicznym, obiektami i instalacjami użyteczności publicznej).

Na 2016 rok zaplanowano realizację prawie 40 zadań na kwotę ponad 124 mln zł.

Podjęta została również uchwała zwiększająca kwoty - z 50 proc. dofinansowania na 80 proc. (nie więcej niż 10 tys. zł) - na wymianę kotłów węglowych na sieciowe nośniki (gaz, energia elektryczna i ciepło sieciowe).(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d3bndus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bndus