Trwa ładowanie...
policja
A.Z.
23-07-2020 13:30

Katowicka policja zatrzymała 17 osób. Mieli oszukać niemiecką firmę na 2,5 mln zł

17 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymała katowicka policji. Mieli wyprać prawie 2,5 mln zł. Służby zabezpieczyli ponad 3,2 mln zł, w tym 6 luksusowych samochodów o wartości prawie 1,6 mln zł. Podejrzanym grozi kara do 10 do 15 lat więzienia.

Katowicka policja zatrzymała 17 osób. Mieli oszukać niemiecką firmę na 2,5 mln złŹródło: Policja
d1semvt

Zatrzymania miały miejsce w dwóch województwach - śląskim i małopolskim. Jednak według ustaleń policji grupa przestępcza pochodziła z Małopolski, a oszustwo dotyczyło niemieckiej firmy.

- Podejrzani podszyli się pod kontrahenta niemieckiej firmy, wysyłając pismo dotyczące zmiany numeru konta, na które miały wpłynąć należności za dostawę asortymentu rur stalowych spawanych i zgrzewanych. Natychmiast po otrzymaniu pieniędzy na fałszywe konto dokonano przelewu środków na kolejne kilkanaście rachunków bankowych prowadzonych na rzecz różnych osób fizycznych bądź podmiotów gospodarczych - wyjaśnia policja w komunikacie.

W celu wyprania pieniędzy część środków pochodzących z przestępstwa została przeznaczona na stworzenie pozornie legalnej transakcji sprzedaży diamentów o wartości 650 tys. zł. Kosztowności miałby być odziedziczone przez jednego z podejrzanych po babci.

d1semvt

Zobacz: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Aby uwiarygodnić cały proces, sprawcy zapłacili nawet podatek VAT w wysokości prawie 200 tys. zł. Jednak kiedy prawdziwy kontrahent nie otrzymał należności za dostarczony towar, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostali powiadomieni katowiccy policjanci.

Ponadto śledczy ustalili, że grupa w ramach działalności przestępczej próbowała oszukać również inne przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i Europy. Czyny te zostały objęte łącznym postępowaniem. Katowiccy policjanci ustalili również, że grupa w podobny sposób działała na szkodę jednej z małopolskich firm, gdzie łączna wartość strat wyniosła prawie 11 mln zł. Udało się jednak odzyskać 9,9 mln zł. Również i ten wątek został przejęty przez śląskich policjantów do dalszego prowadzenia.

d1semvt

11 zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałym podejrzanym kara do 10 lat więzienia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d1semvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1semvt