Trwa ładowanie...
d1okhhq

Katowicki Holding Węglowy szykuje emisję obligacji za 1 mld zł

04.07. Katowice (PAP) - Katowicki Holding Węglowy (KHW) planuje emisję obligacji o łącznej wartości ok. 1 mld zł. Pierwsze obligacje, za ok. 350 mln zł, pojawią się jesienią tego...

d1okhhq
d1okhhq

04.07. Katowice (PAP) - Katowicki Holding Węglowy (KHW) planuje emisję obligacji o łącznej wartości ok. 1 mld zł. Pierwsze obligacje, za ok. 350 mln zł, pojawią się jesienią tego roku, kolejne - w miarę potrzeb - w roku 2012 - poinformował prezes KHW, Roman Łój.

"Pozyskanie średnio- i długoterminowego finansowania, zabezpieczonego emisją obligacji własnych, to obecnie jedna z najpilniejszych dla firmy spraw. Czekamy na zgodę walnego zgromadzenia na rozpoczęcie procedur związanych z emisją takich obligacji" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezes.

Ocenił, że od zgody walnego zgromadzenia do emisji obligacji potrzeba ok. czterech miesięcy na przygotowanie całego procesu. Dlatego pierwsze obligacje powinny pojawić się późną jesienią. Będą przeznaczone na załatwienie najpilniejszych potrzeb finansowych - spłatę ponad 150 mln przedterminowych zobowiązań oraz ponad 160 mln zł tzw. kredytu kupieckiego, czyli długu wobec kontrahentów, którzy zgodzili się na wydłużony termin płatności.

Holding zdecydował się na przygotowania do emisji obligacji po tym, gdy przesądzone zostało, że projekt ewentualnego powiązania KHW z Węglokoksem (miało to poprawić sytuację finansową holdingu i zapewnić mu finansowanie) nie będzie realizowany. Prezes Łój potwierdził w poniedziałek, że taka była konkluzja niedawnego spotkania ministra gospodarki Waldemara Pawlaka ze stroną społeczną KHW, która nie godziła się na połączenie firm.

d1okhhq

Decyzja o tym, że holding pozostanie samodzielną firmą, oznaczała konieczność przygotowania ścieżki spłaty jego zobowiązań. Dotychczas holding emitował obligacje wewnętrzne (dla spółek ze swojej grupy kapitałowej) oraz tzw. węglowe, które spłacał węglem. Wyemitowano ich dotąd za ponad 620 mln zł, z czego ponad 560 mln zł zostało już spłacone. Gdy ruszy obligacja "klasycznych" obligacji (zainteresowane nimi są m.in. firmy zaplecza górniczego), obligacje węglowe nie będą już emitowane.

Prezes zapewnił, że holding sukcesywnie spłaca przeterminowane zobowiązania - obecnie nie ma już długów przeterminowanych ponad sześć miesięcy. Firma notuje też znacznie lepsze od prognozowanych wyniki. W pierwszym półroczu 2011 r. wydobycie węgla było o 113 tys. ton większe od zakładanego, sprzedaż węgla o 257 tys. ton, a średnia cena tony węgla wyższa o 10 zł. W efekcie firma miała o 135 mln zł wyższe od zakładanych przychody i aż o 191 mln zł lepszy wynik netto.

W pierwszym półroczu 2011 r. wydobycie węgla w kopalniach KHW wyniosło ponad 6,3 mln ton; sprzedaż była zbliżona do 6,4 mln ton. Przychody zbliżyły się do 1,9 mld zł, zysk brutto do 97 mln zł, a zysk netto wyniósł ok. 75 mln zł. Zarząd KHW prognozuje, że na koniec roku realny jest zysk netto rzędu ok. 200 mln zł, zależy to jednak przede wszystkim od ostatecznego poziomu kosztów. Łączne zobowiązania KHW to ok. 1,9 mld zł.

W tym roku holding przeznacza na inwestycje ok. 570 mln zł, z czego ok. 250 mln zł już wydano w pierwszym półroczu. Najważniejsze wydatki dotyczą tworzenia infrastruktury tzw. megakopalni, która za kilka lat skupi obecne kopalnie KHW. Kontynuowane jest też przygotowanie do eksploatacji nowych wyrobisk; w pierwszym półroczu wydrążono 23,3 km nowych chodników - to o 4,8 km mniej niż zakładano. Powodem jest deficyt firm usługowych, które zajmują się takimi robotami.

d1okhhq

W niektórych kopalniach holding zdecydował się także na dopuszczenie firm zewnętrznych do eksploatacji ścian wydobywczych, gdzie dotąd pracowała wyłącznie własna załoga kopalń. Dotyczy to kopalń Wujek i Staszic. Podobnie będzie w kopalni Wieczorek, gdzie w ciągu najbliższych kilku lat kończy się węgiel. Znaleziono tam jednak siedem "resztkowych" miejsc, gdzie w sumie jest ok. 1,2 mln ton węgla. Na zlecenie holdingu mają tam pracować firmy zewnętrzne - od przygotowania ścian, poprzez ich eksploatację, aż po likwidację.

Władze holdingu szacują, że w końcu tego roku zatrudnienie w firmie wyniesie ok. 18,4 tys. osób, wobec ok. 19,3 tys. w końcu 2010 r. W tym roku przyjęto do pracy prawie 400 osób, a dalsze ok. 230 (w tym ok. 130 absolwentów szkół górniczych) będzie przyjętych w drugim półroczu. Odejścia na emerytury są jednak większe od przyjęć. Zmniejsza się zatrudnienie w administracji, dla której przygotowano program dobrowolnych odejść. Tworzone jest Centrum Usług Wspólnych, które przejmie m.in. finanse, księgowość i logistykę dla wszystkich kopalń KHW.

Na cały 2011 r. KHW zakłada wydobycie węgla rzędu 13,6 mln ton, wobec ok. 13,4 mln ton planowanych pierwotnie. (PAP)

mab/ je/ asa/

d1okhhq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1okhhq