Trwa ładowanie...

Każda z 20 torebek herbaty zapakowana w plastik. Tak wygląda produkt "bio"

Produkty "bio" kojarzą się z czymś zdrowym i wysokiej jakości. Opakowanie wprawdzie nie ma tu nic do rzeczy, jednak przydałoby się, żeby żywność z certyfikatem dawała jakiś przykład. Niestety znalazłam w sklepie herbatę "bio", a w środku 20 torebek, pojedynczo zapakowanych w folię. Po co?

Każda z 20 torebek herbaty zapakowana w plastik. Tak wygląda produkt "bio"Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn
d2kasfk
d2kasfk

Używanie plastiku do produkcji opakowań jest powszechne, chociaż obecnie sklepy, firmy i producenci znacznie ograniczają wykorzystywanie tego tworzywa.

W WP Finanse informowaliśmy m.in. o sklepie, w którym w ogóle nie używa się opakowań, a klienci mogą przyjść z własnym słoikiem lub pojemnikiem. Kupiony produkt pakują np. w szkło, tym samym ograniczając zużycie plastiku.

Wydaje się, że produkty ekologiczne lub oznaczone symbolem "bio" z uprawnionym do tego certyfikatem, powinny starać się minimalizować zużycie plastiku. Albo chociaż nie generować go w przypadku, gdy nie ma takiej potrzeby. Mój ostatni zakup mocno temu przeczy.

Chodzi o herbatę Carrefour "bio". Produkt ma należyty certyfikat i wydaje się być naprawdę z górnej półki. Kiedy otworzyłam opakowanie, nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Dlaczego? Każda z 20 torebek z herbatą zapakowana była oddzielnie, w foliową "paczuszkę". Zastanawiam się po co?

WP.PL
Źródło: WP.PL
WP.PL
Źródło: WP.PL

Przecież większość herbat dostępnych na rynku pakowana jest w kartonowe pudełko i w środku nie ma żadnej folii, dlatego zaskoczyło mnie, że produkt "bio" wygląda w ten sposób. Oczywiście certyfikat, który znajduje się na pudełku, nie ma nic wspólnego ze sposobem pakowania, ale według mnie tego typu produkt powinien świecić przykładem.

Zobacz też: Pakiet pomocowy dla firm. "Potrzebujemy raczej środków higieny"

Składniki produktów "bio" pochodzą z gospodarstw, gdzie uprawa przebiega tylko i wyłącznie z wykorzystaniem naturalnych środków. Do produkcji tego typu żywności nie używa się nawozów sztucznych, środków ochrony roślin itd. Produkty oznaczone wizerunkiem "zielonego listka" składającego się z 12 gwiazdek, powinny według mnie mieć też jak najmniej szkodliwe dla środowiska opakowania. Ale nie jest to oczywiście wymagane prawnie.

d2kasfk

Czytaj także: Ten sam lek, a o 20 proc. więcej plastiku. Oburzony czytelnik: "Tak mamy chronić planetę?"

Czy naprawdę trzeba pakować każdą torebkę z herbatą do oddzielnego, foliowego woreczka? Biuro prasowe sieci Carrefour informuje, że torby plastikowe odgrywają funkcjonalną rolę w zachowaniu aromatu i smaku produktu.

- Obecnie szukamy sposobów na zastąpienie plastikowych toreb torebkami papierowymi nadającymi się do recyklingu, które mogą pełnić tę samą funkcję - informuje Carrefour Polska.

Oczywiście na rynku są dostępne herbaty od innych producentów, które również pakowane są oddzielnie w plastik. Tak też podaje się je w restauracjach, chociaż wtedy jest to dla mnie bardziej zrozumiałe. Kwestie związane z aromatem są ważne, ale mimo wszystko dalej jestem zdania, że produkt "bio" powinien świecić przykładem również w kwestii opakowania, chociaż nie ma takich wymogów.

Czytaj także: Nabici w pudełka. Mieli dostawać posiłki, nie mają nawet okruszka, a ich pieniądze zniknęły

Miejmy nadzieję, że firmy i producenci, którzy jeszcze tego nie zrobili - znajdą rozwiania zastępujące używanie plastiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk