Trwa ładowanie...
gaz łupkowy
17-07-2013 11:55

KE bada projekt polskiej ustawy regulującej koncesje na wydobycie łupków

Komisja Europejska bada projekt polskiej ustawy regulującej koncesje na wydobycie gazu łupkowego pod kątem zgodności z unijną dyrektywą węglowodorową - poinformowała w środę KE. Komisja nie podała terminu zakończenia tej oceny.

KE bada projekt polskiej ustawy regulującej koncesje na wydobycie łupkówŹródło: Jupiterimages
d47kiyt
d47kiyt

- Komisja ocenia obecnie, czy nowa polska legislacja jest zgodna z unijną dyrektywą węglowodorową - oświadczyła rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner w informacji przesłanej PAP.

Projekt ministerstwa środowiska nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego wprowadza m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Natomiast poszukiwanie złóż ma się odbywać na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.

27 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok związku ze skargą Komisji Europejskiej na obecnie obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące koncesji.

d47kiyt

Trybunał orzekł, że Polska nie podjęła "środków niezbędnych do zapewnienia, aby dostęp do działalności polegającej na poszukiwaniu, badaniu i produkcji węglowodorów był pozbawiony wszelkiej dyskryminacji zainteresowanych podmiotów oraz aby zezwolenia na prowadzenie owej działalności udzielane były według procedury, zgodnie z którą wszystkie zainteresowane podmioty mogą składać wnioski według kryteriów, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed rozpoczęciem okresu składania wniosków".

W związku z tym, zdaniem trybunału, Polska "uchybiła zobowiązaniom" wynikającym z dyrektywy w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Polskie media pisały, że może to się wiązać z koniecznością wypłaty przez Polskę rekompensat na rzecz firm, które nie otrzymały licencji.

Z Brukseli Julita Żylińska

d47kiyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47kiyt