Trwa ładowanie...
d3sdzbt

KE: Luka w podatku VAT w Polsce wyniosła 38,92 mld zł w 2014 r.

Warszawa, 06.09.2016 (ISBnews) - Luka w podatku VAT w Polsce spadła do 38,92 mld zł (tj. ok. 9,3 mld euro) w 2014 r. z 39,66 mld zł rok wcześniej, podała Komisja Europejska. Luka VAT w całej Unii Europejskiej opiewała na 159,5 mld euro w 2014 r.

Share
d3sdzbt

"Według danych opublikowanych dziś przez Komisję w 2014 r. w UE doszło do utraty niebywałej kwoty 159,5 mld euro dochodów z VAT (podatku od wartości dodanej). Z badań wynika, że całkowita różnica między przewidywanymi dochodami z VAT a kwotą rzeczywiście ściągniętą (tak zwana luka w podatku VAT)
po raz kolejny osiągnęła w skali roku kwotę, której wysokość jest nie do przyjęcia. Wyniki badań potwierdzają wyrażoną ostatnio przez Komisję potrzebę restrukturyzacji systemu VAT w Unii, aby go usprawnić oraz zwalczać oszustwa podatkowe" - czytamy w komunikacie.

W wartościach bezwzględnych największą lukę, wynoszącą 36,9 mld euro, odnotowano we Włoszech, natomiast Luksemburg wykazał się najniższą luką o wartości 147 mln euro, czytamy w materiale. Około 18 państw członkowskich odnotowało poprawę ściągalności, zaś 8 państwom nie udało się ściągnąć większej kwoty VAT niż w 2013 r.

Komisja Europejska podkreśliła, że konieczne jest podjęcie przez państwa UE działań na rzecz jednolitego obszaru VAT, przewidzianego w planie przedstawionym w kwietniu br. przez KE.

Propozycja ma dotyczyć osiągnięcia porozumienia co do działań w kierunku stworzenia ostatecznego systemu VAT dla transgranicznej wymiany handlowej w Unii. Jednakże KE zapowiada, że konieczna jest głębsza reforma systemu.

(ISBnews)

d3sdzbt

Podziel się opinią

Share
d3sdzbt
d3sdzbt