KE naciska na Niemcy ws. pomocy dla Grecji
Mimo sprzeciwu Niemiec szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ponowił w poniedziałek apel o pilną zgodę w sprawie instrumentu skoordynowanej pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji. Na kanclerz Angelę Merkel naciskają też inne kraje UE.
Hiszpańska prezydencja UE zapowiedziała, że na najbliższym szczycie UE w czwartek i 8 piątek w Brukseli będzie zabiegać o przyjęcie instrumentu skoordynowanej pomocy dla Grecji, polegającego na pożyczkach bilateralnych. - Będziemy nad tym pracować - oświadczył w poniedziałek szef hiszpańskiej dyplomacji Miguel Moratinos przed posiedzeniem unijnych ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. - To ważny moment dla przyszłości UE i euro. Zrobimy wszystko dla zaufania, solidarności, na którą Grecja zasługuje.
- Potrzebujemy przy okazji szczytu decyzji, by wiedzieć, jak postępować w przypadku Grecji. Inaczej grozi nam, że obecna niepewność będzie się jeszcze przedłużać - powiedział Barroso w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym niemieckim dzienniku "Handelsblatt".
Za porozumieniem na szczycie "a może nawet wcześniej" opowiedział się w Brukseli szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini. - Stawką jest wiarygodność UE. Kiedy jakiś kraj strefy euro przeżywa trudności, mamy moralny i instytucjonalny obowiązek działania - powiedział w Brukseli.
- Musimy wesprzeć naszych greckich przyjaciół, którzy przedstawili bardzo odważny plan naprawczy - powiedział francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner. Jego zdaniem, pomysły na znalezienie porozumienia mogą pojawić jeszcze przed szczytem.
Rzecznik KE Amadeu Altafaj Tardio powiedział w poniedziałek, że Barroso prowadzi bardzo intensywne rozmowy ze stolicami, by dojść do porozumienia w sprawie przyjęcia mechanizmu "jak najszybciej". Przypomniał, że samo powołanie instrumentu "nie oznacza jego natychmiastowego uruchomienia", Grecja bowiem wciąż nie poprosiła o pomoc finansową.
Jednak już istnienie takiego instrumentu, gotowego do użycia, może podnieść zaufanie rynków do Grecji. Mechanizm miałby się opierać na zasadach uzgodnionych w zeszłym tygodniu przez ministrów finansów strefy euro, być ściśle warunkowy i zgodny z zasadą zakazu wzajemnego wykupu długów przez członków strefy euro. Źródła unijne mówią o ogólnej kwocie 22 mld euro.
- Jest czas na działanie ekspertów technicznych, prawników i polityków. Teraz znaleźliśmy się w tym trzecim etapie - powiedział rzecznik KE.
Jednak kanclerz Merkel stanowczo sprzeciwia się jakiejkolwiek decyzji w sprawie Grecji - w tym porozumieniu co do samego mechanizmu.
- W tej chwili nie uważam - i grecki rząd to potwierdził - by Grecja potrzebowała pieniędzy. Dlatego nie radzę wywoływać niepokoju na rynkach poprzez budzenie błędnych oczekiwań wobec Rady (Europejskiej) w czwartek. Jeżeli Grecja nie potrzebuje pomocy, temat ten nie musi stać w centrum dyskusji - powiedziała Merkel w niedzielnym wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Jej zdaniem Grecji nie zagraża niewypłacalność, a "najlepszym wyjściem będzie, jeśli Grecja sama rozwiąże swoje problemy, z politycznym wsparciem europejskich szefów państw i rządów - dodała.
W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm powtórzył, że decyzji o pomocy finansowej dla Grecji nie ma w porządku dnia brukselskiego szczytu. Jednocześnie zadeklarował gotowość do kontynuowania dyskusji nad technicznymi szczegółami pomocy dla Grecji, włączając w to ewentualny udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Na decyzję na szczycie nalega rząd w Atenach, który ostrzegł, że może być zmuszony zwrócić się o wsparcie do MFW, jeśli UE nie zdoła porozumieć się w sprawie konkretnego pakietu pomocowego. - Bez udziału Niemiec instrument nie będzie wiarygodny - przyznały źródła w Komisji Europejskiej.
Michał Kot