Trwa ładowanie...
d18uxyi
10-12-2015 14:35

KE pozwała Polskę do Trybunału ws. przepisów dot. bezpieczeństwa ludzkiej krwi

Warszawa, 10.12.2015 (ISBnews) - Komisja Europejska zdecydowała o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce za brak transpozycji niektórych przepisów unijnych ustanawiających normy jakości i bezpieczeństwa dotyczących ludzkiej krwi, podała Komisja.

d18uxyi

Chodzi o zastosowanie dyrektyw 2002/98/WE, 2004/33/WE i 2005/61/WE). W dyrektywach tych ustanowiono szereg przepisów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa krwi, w tym zasady dotyczące minimalnego wieku krwiodawcy, warunki przywozu krwi z państw trzecich oraz obowiązków sprawozdawczych placówek służb krwi.

"Do chwili obecnej Polska nie poinformowała Komisji Europejskiej o przyjęciu przepisów krajowych kompleksowo transponujących odpowiednie unijne dyrektywy. Polska miała obowiązek wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektyw 2002/98/WE i 2004/33/WE do 8 lutego 2005 r., a w przypadku dyrektywy 2005/61/WE do dnia 31 sierpnia 2006 r., a także przekazać Komisji teksty przepisów prawa krajowego, stanowiących transpozycję tych dyrektyw. Tymczasem projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie pozostaje przedmiotem procedur ustawodawczych na szczeblu rządowym" - czytamy w komunikacie.

Komisja jest zatem zdania, że Polska nie wypełniła niektórych zobowiązań wynikających z tych dyrektyw w sprawie norm jakości i bezpieczeństwa dla ludzkiej krwi i składników krwi, a mianowicie:
- w odniesieniu do kwalifikowalności dawców: polskie przepisy dotyczące dopuszczalności nieletnich zapewniają niższy poziom ochrony niż przepisy unijne (w szczególności dopuszcza się dawców w wieku poniżej 17 lat);
- w kwestii przywozu krwi i składników krwi z państw trzecich: polskie przepisy nie zawierają transpozycji unijnych przepisów, zgodnie z którymi wymagane są identyfikowalność i normy dotyczące badań równoważne do tych, które mają zastosowanie do krwi i składników krwi pobieranych w UE;
- wymogi dotyczące treści rocznego sprawozdania z działalności placówek służby krwi nie są w pełni odzwierciedlone w polskich przepisach, podano także.

(ISBnews)

d18uxyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18uxyi