KE pozywa Polskę przed Trybunał UE ws. obniżonych stawek VAT
Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku ze stosowaniem obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko, jeśli spełniają one dwa warunki; po pierwsze muszą być wykorzystywane do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, po drugie muszą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne.
Z kolei jeśli chodzi o produkty lecznicze, to dyrektywa pozwala na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia i zapobieganiu chorobom, czy używanych przy zabiegach medycznych i weterynaryjnych.
"Polska wykracza poza ten zakres stosując obniżoną stawkę VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego powszechnego użytku, np. sprzętu używanego w szpitalach, a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych, takich jak środki dezynfekujące i produkty używane w salonach spa" - czytamy w czwartkowym komunikacie KE.
Rzeczniczka KE ds. podatków Emer Traynor wyjaśniła, że istnieje wykaz konkretnych produktów, które mogą być objęte obniżoną stawką VAT. "Jeśli produkt nie jest na tej liście dóbr i usług, to kraj członkowski nie ma prawa stosować wobec niego obniżonej stawki" - podkreśliła.
Dodała, że kraje UE uzgadniając wykaz, zgodziły się też na to, że musi on być też "dokładnie interpretowany". - Nie jest możliwe to, by kraje rozszerzały zasięg (listy - PAP) zgodnie z własnymi życzeniami czy potrzebami - powiedziała.
- Widzimy, że w polskimi prawie (obniżona stawka VAT - PAP) jest stosowana szerzej i obejmuje np. wybielacze, środki dezynfekujące, kamery w szpitalach, produkty spa. To nie jest zgodne z przepisami unijnymi - tłumaczyła Traynor.
Według niej w przeszłości w podobnej sprawie KE pozwała do trybunału Hiszpanię, która także stosowała szerszą interpretację tego, co jest sprzętem medycznym lub produktami farmaceutycznymi. - W tym roku Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się z KE w swoim wyroku i Hiszpania musiała zmienić swoje przepisy - powiedziała rzeczniczka.
Komisja pozwała też Polskę przed unijny trybunał w sprawie niezgodnego z prawem UE stosowania obniżonych stawek VAT na towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi VAT obniżona stawka tego podatku może być stosowana tylko do wymienionych w dyrektywie towarów i usług. "Dyrektywa nie zezwala Polsce na stosowanie obniżonej stawki podatku VAT w odniesieniu do towarów przeznaczonych na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie są one umieszczone w przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie wykazie towarów i usług, które mogą być objęte niższym podatkiem" - czytamy w informacji.
- Polskie zapisy wykraczają poza to, co jest określone w dyrektywie VAT - napisała Komisja.
W komunikacie zaznaczono, że KE, jako strażniczka traktatów, "wymaga od krajów członkowskich respektowania przepisów o podatku VAT, które same (kraje - PAP), w tym Polska, jednomyślne przyjęły". Stosowanie obniżonych stawek VAT na te produkty, które nie były określone w unijnej dyrektywie, "może powodować zakłócenia w konkurencji w UE" - czytamy.
"Polska zlekceważyła wezwanie Komisji ze stycznia 2013 roku i wciąż stosuje obniżoną stawkę VAT na sprzęt medyczny powszechnego użytku oraz niektóre nielecznicze wyroby farmaceutyczne, takie jak środki dezynfekujące i używane w salonach spa" - podkreślono w oświadczeniu. Zdaniem KE, Warszawa zlekceważyła też wezwanie Komisji z lutego 2013 roku, utrzymując obniżoną stawkę VAT na towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego. "Po niedostosowaniu przez Polskę swojego ustawodawstwa do przepisów UE dotyczących podatku VAT, Komisja postanowiła pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości w tych dwóch sprawach" - wyjaśniono.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów, MF zapozna się szczegółowo z zarzutami, które KE podniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Zwłaszcza, czy KE odniosła się do złożonych przez Polskę wyjaśnień" - poinformował resort.