Trwa ładowanie...

KE przyjęła wniosek Polski o rozpoczęciu sporu z Rosją przed WTO

Komisja Europejska prowadzi przygotowania do ewentualnego rozpoczęcia z Rosją sporu na forum WTO w związku z rosyjskim embargiem na żywność z UE - poinformowały służby prasowe komisarza ds. handlu Karela De Guchta.

KE przyjęła wniosek Polski o rozpoczęciu sporu z Rosją przed WTOŹródło: Fotolia, fot: jorisvo
d21ydn2
d21ydn2

Prośbę o rozpoczęcie takiego sporu z Rosją w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) skierowało do Komisji Europejskiej w ub. tygodniu polskie Ministerstwo Gospodarki. MG podało, że pismo w tej sprawie do KE dotyczy dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina z 6 sierpnia ws. zakazu importu rolnego z państw, które nałożyły sankcje na Rosję.

We wtorek m.in. na ten temat rozmawiał z komisarzem De Guchtem minister rolnictwa Marek Sawicki. - W sprawie WTO komisarz poinformował ministra, że Komisja Europejska aktywnie przygotowuje procedurę w celu ewentualnego wystąpienia do WTO o konsultacje w ramach systemu rozstrzygania sporów - poinformował pełniący obowiązki rzecznika KE ds. handlu Peter Stano.

Sawicki poinformował wcześniej, że unijny komisarz przyjął prośbę Polski i udzielił wstępnej odpowiedzi wicepremierowi i ministrowi gospodarki Januszowi Piechocińskiemu. - Rozpoczynają się konsultacje w tej sprawie. 12 września odbędzie się pierwsze posiedzenie grupy roboczej i być może zapadną pierwsze decyzje - dodał.

d21ydn2

Według Sawickiego ważne jest, by państwa UE, ale także państwa trzecie objęte rosyjskim embargiem na produkty rolno-spożywcze, działały spójnie wobec Rosji. Jego zdaniem możliwa jest wspólna skarga do Światowej Organizacji Handlu. - Ważna będzie też opinia USA, Australii i Kanady. Wierzę, że wicepremier Piechociński takie rozmowy z tymi państwami też podejmie - powiedział minister rolnictwa.

W imieniu państw UE wspólną politykę handlową prowadzi Komisja Europejska i to ona na ich wniosek może wystąpić do Światowej Organizacji Handlu o rozpoczęcie sporu. Decyzję o tym, czy UE zwróci się do WTO, podejmują kraje członkowskie.

Zdaniem ekspertów, zgodnie z regulacjami WTO, Rosja może zostać zmuszona do wypłaty odszkodowań z powodu zamknięcia swojego rynku. Spory przed organizacją trwają jednak długo.

Unia Europejska wniosła 8 kwietnia sprawę przeciw Rosji do WTO. Dotyczyła ona jednak wprowadzonego wcześniej przez Moskwę embarga na wieprzowinę z Unii. Panel rozstrzygający w tej sprawie powołano dopiero 22 lipca. Teraz trzeba kolejnych miesięcy, by sprawę przeanalizować.

d21ydn2

Priorytetem systemu rozstrzygania sporów przed WTO są konsultacje między państwami członkowskimi WTO, stąd nie wszystkie sprawy są rozpatrywane przez zespół orzekający. Spór powstaje w przypadku, gdy jeden z krajów członkowskich podejmuje działania, które zostają uznane przez inny kraj członkowski za niezgodne z porozumieniami WTO lub obowiązkami nałożonymi przez WTO.

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Ministerstwo rolnictwa szacuje, że straty polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

d21ydn2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ydn2