KE zaleca Polsce reformy rynku pracy i zmniejszenie biurokracji
Jak oceniła w środę KE, stan polskich finansów publicznych poprawia się
KE w środowych rekomendacjach gospodarczych dla krajów UE zaleciła Polsce reformy rynku pracy, głównie zwiększenie aktywności kobiet, osób starszych i młodzieży, poprawę warunków dla biznesu m.in. zmniejszenie biurokracji oraz modernizację energetyki.
Komisja Europejska wytknęła w opublikowanej w środę ocenie towarzyszącej rekomendacjom m.in. to, że w Polsce tylko 64,8 proc. populacji pomiędzy 20 a 64. rokiem życia jest aktywna na rynku pracy, a stopa ta jest jeszcze niższa w przypadku młodych, kobiet i osób starszych.
"Komisja zauważyła (...) to, co jest bardzo też dobrze zauważalne w kraju, mianowicie, że mamy wysoki poziom bezrobocia młodzieży, stosunkowo wysoki poziom braku aktywności ludzi starszych i kobiet, że wymaga ulepszenia otoczenie biznesu i potrzebna jest modernizacja energetyki" - powiedział w środę polskim dziennikarzom komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
Podkreślił jednak, że te "mankamenty" obecnie nie zagrażają ścieżce uzdrawiania gospodarki i finansów publicznych. "Wedle dogłębnej oceny KE, Polska jest na ścieżce uzdrawiania finansów publicznych uwiarygodnionej przez stan gospodarki realnej" - podkreślił komisarz. Ocenił jako "realistyczną" ścieżkę dochodzenia Polski do średniookresowego celu deficytu budżetowego na poziomie 1 proc. PKB w 2015 r.
Jak oceniła w środę KE, stan polskich finansów publicznych poprawia się, a Polska obniżyła deficyt budżetowy zgodnie z jej rekomendacjami.
MA