KGHM liczy, że nie później niż w VIII wniosek o wznowienie koncesji trafi do Min. Środowiska

13.04. Warszawa (PAP) - KGHM spodziewa się, że w czerwcu może uzyskać decyzje środowiskowe potrzebne do wznowienia koncesji na wydobycie miedzi z pięciu złóż w Polsce, a nie...

13.04.2012 | aktual.: 13.04.2012 13:08

13.04. Warszawa (PAP) - KGHM spodziewa się, że w czerwcu może uzyskać decyzje środowiskowe potrzebne do wznowienia koncesji na wydobycie miedzi z pięciu złóż w Polsce, a nie później niż w sierpniu wniosek koncesyjny ma trafić do Ministerstwa Środowiska, które wyda koncesję - poinformował KGHM w komunikacie prasowym.

"Rozpoczęta w 2010 roku procedura związana ze wznowieniem koncesji na wydobywanie rud miedzi wchodzi w kolejną, decydującą fazę. Przeanalizowane przez gminy górnicze i uzupełnione przez KGHM raporty środowiskowe ponownie trafiły do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Od nich zależy decyzja środowiskowa - niezbędny element wniosku koncesyjnego przedsiębiorcy" - podał KGHM.

Za projekt "Koncesja 2013" odpowiedzialny jest zespół pracowników merytorycznych spółki pod kierownictwem Cezarego Bachowskiego, pełnomocnika zarządu ds. koncesji geologicznych.

"Po uzyskaniu przez KGHM (prawdopodobnie w czerwcu) decyzji środowiskowej zespół planuje zakończyć kompletowanie wszystkich załączników do wniosków koncesyjnych, wymaganych przez ustawę Prawo geologiczne i górnicze. Nie później niż w sierpniu wniosek ma trafić do Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, które - po uzgodnieniu z właściwymi dla poszczególnych złóż gminami - wyda koncesje na wydobywanie kopaliny i podpisze odpłatne umowy o ustanowienie użytkowania górniczego" - podano.

Starania KGHM o koncesje dotyczą pięciu złóż - Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin-Małomice oraz Radwanice Wschód, położonych w obszarach dziewięciu gmin górniczych. Termin ważności obecnych koncesji upływa z końcem 2013 roku. Spółka zamierza wnioskować o koncesje na 50 lat (tj. do 2063 r.) - to maksymalny wymiar czasu, na jaki przedsiębiorcy górniczemu pozwala obecnie ubiegać się prawo.(PAP)

bas/ ana/

Źródło artykułu:PAP
kghm polska miedź sakghmmetale
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)