KGHM zainteresowany kupnem drugiego szpitala dla swoich pracowników
Spółka KGHM Polska Miedź jest zainteresowana zakupem szpitala powiatowego w
Lubinie (Dolnośląskie) - powiedział jej prezes Herbert Wirth podczas spotkania z członkami Związku
Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.
13.07.2013 | aktual.: 15.07.2013 08:17
To powrót do dawnego pomysłu, zgodnie z którym lubiński koncern miałby przejąć kilka szpitali w Zagłębiu Miedziowym i stworzyć medyczny holding na potrzeby swojej załogi oraz lokalnej społeczności. Pomysł upadł, ale po deklaracji Wirtha mógłby zostać zrealizowany przynajmniej w części.
Jego gorącymi zwolennikami są związki działające w KGHM. "To krok w dobrym kierunku. To wręcz niezbędne dla koncernu ze względu na wypadkowość i szkodliwe warunki pracy. Przecież stopień wypadkowości i urazowości przy tak ciężkiej pracy jest duży. Byłoby tragedią dla KGHM, gdyby nie miał gdzie leczyć i rehabilitować swojej załogi. A to na pewno w tym pomoże" - powiedział PAP przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny.
Formalnie szpital powiatowy w Lubinie mógłby zostać włączony w struktury Miedziowego Centrum Zdrowia należącego do koncernu. W jego skład wchodzą już szpital górniczy w Lubinie oraz kilka przychodni w największych miastach Zagłębia Miedziowego (Legnicy, Lubinie, Głogowie).
Obecnie kapitał zakładowy MCZ-u, który jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi ponad 75 mln zł.
Kierownik Biura Zarządu Powiatu Lubin Ewa Legienc potwierdziła możliwość sprzedaży szpitala: "KGHM Polska Miedź S. A. jest brany pod uwagę jako jeden z głównych nabywców udziałów Spółki RCZ Sp. z o.o. KGHM jest wiarygodnym partnerem, gdyż posiada szpital i prowadzi działalność medyczną na terenie Lubina. Szpital zarządzany przez Miedziowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o. cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością pacjentów".
Na razie jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie KGHM kupiłby szpital oraz z jakich funduszy zostałby pokryty zakup tej placówki. Wiadomo jedynie, że Polska Miedź musiałaby wyasygnować na medyczną inwestycję przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych. (PAP)