Trwa ładowanie...
d405qtn

KHW rozpoczął rozmowy z inwestorami przed emisją "węglowych" obligacji

29.4.Zabrze (PAP) - Katowicki Holding Węglowy (KHW) rozpoczął
rozmowy z inwestorami, zainteresowanymi objęciem wartej do 900 mln
zł emisji obligacji, które holding będzie mógł...

d405qtn
d405qtn

29.4.Zabrze (PAP) - Katowicki Holding Węglowy (KHW) rozpoczął rozmowy z inwestorami, zainteresowanymi objęciem wartej do 900 mln zł emisji obligacji, które holding będzie mógł np. spłacić węglem. Gotowa jest już dokumentacja prawna emisji.

Prezes spółki Stanisław Gajos ma nadzieję, że objęcie obligacji nastąpi - jak zakładano - do końca drugiego kwartału, choć liczy się z tym, że podmioty, w których decyzje podejmują ich zagraniczne centrale, obejmą obligacje nieco później.

Zdaniem prezesa, wszystko wskazuje na to, że holding uzyska z obligacji znaczącą kwotę, choć niekoniecznie pełne 900 mln zł, na jakie ustalono docelową wartość emisji.

"Trudno mi powiedzieć czy ulokowane zostanie całe 900 mln zł, ale jestem przekonany, że będzie to znacząca suma, która w istotny sposób pozwoli nam uzyskać źródła finansowania inwestycji" - powiedział w środę dziennikarzom prezes.

d405qtn

Dodał, że zarząd rozpoczął w ostatnim czasie tzw. roadshow, czyli cykl spotkań z potencjalnymi nabywcami obligacji; są nimi zarówno firmy energetyczne, jak i instytucje finansowe i inwestycyjne, dla których przeznaczono do 30 proc. całości emisji.

"Nawet dziś wiceprezes KHW rozmawia z inwestorem o konkretnych propozycjach, ja jutro spotykam się w Warszawie z dwoma potencjalnymi odbiorcami. Z jednym inwestorem, na kwotę kilkudziesięciu mln zł, de facto zakończyliśmy uzgodnienia, teraz kwestia będzie finalizowana" - powiedział Gajos.

Prezes ocenił, że rozmowy z podmiotami spoza energetyki, chętnymi do objęcia obligacji, przebiegają pozytywnie i nie ma wątpliwości, że chcą one kupić obligacje KHW.

"Tu odbywa się to najbardziej skutecznie i najszybciej, padają jasne deklaracje" - uważa Gajos.

d405qtn

Obligacje KHW potocznie nazwano "węglowymi", ponieważ będą mogły być spłacone gotówką lub właśnie węglem. Dlatego wszystko wskazuje na to, że ich głównymi odbiorcami będą firmy z sektora energetycznego.

Według wcześniejszych założeń, po ok. 6-8 miesiącach, prawdopodobnie jeszcze przed końcem tego roku, może dojść do kolejnej emisji obligacji KHW (również wartości ok. 900 mln zł), tym razem zamiennych na akcje firmy po tym, gdy wejdzie ona na giełdę. Posiadacze obligacji, z którymi termin docelowego debiutu będzie uzgodniony w umowach, zamienią obligacje na akcje upublicznionego holdingu.

Na giełdę ma trafić mniejszościowy pakiet akcji KHW. Upublicznienie spółki powinno nastąpić najdalej dwa lub trzy lata po objęciu emisji obligacji zamiennych na akcje.

d405qtn

W tym roku KHW wyemitował już krótkoterminowe obligacje o nominalnej wartości 50 mln zł, skierowane do wybranych spółek własnej grupy kapitałowej.

W ubiegłym roku holding chciał wyemitować warte 300 mln zł obligacje na rynku finansowym, jednak ostatecznie do tego nie doszło. W związku z kryzysem na giełdzie zarząd KHW rozpoczął prace nad programem alternatywnym wobec planowanego początkowo na 2009 r. debiutu giełdowego. Jak wcześniej mówiono, KHW chce pozyskać z giełdy ok. 2-3 mld zł.

Obligacje, a w perspektywie częściowa prywatyzacja, to sposób na pozyskanie kapitału na inwestycje. Opublikowany przed rokiem plan zakłada, że do 2015 r. KHW przeznaczy na nie nawet ponad 5 mld zł. W ub.r. firma wydała na inwestycje ponad 900 mln zł, a w tym roku planuje utrzymanie inwestycji na zbliżonym poziomie.

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca złożony z pięciu kopalń Katowicki Holding Węglowy i kopalnię zależną "Kazimierz Juliusz", to druga pod względem wielkości polska spółka węglowa. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Kopalnie grupy zatrudniają ok. 21,5 tys. osób i wydobywają ok. 15 mln ton węgla rocznie. (PAP)

mab/ je/ gma/

d405qtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d405qtn