Trwa ładowanie...

KI Chemistry jednak kupi akcje Ciechu

Warszawa, 02.06.2014 (ISBnews) - Spółka KI Chemistry - należąca do grupy kapitałowej Kulczyk Investments - zadeklarowała, że kupi akcje Ciech w wezwaniu, mimo że...

KI Chemistry jednak kupi akcje CiechuŹródło: newspix.pl, fot: Sebastian Borowski
d44945o
d44945o

Warszawa, 02.06.2014 (ISBnews) - Spółka KI Chemistry - należąca do grupy kapitałowej Kulczyk Investments - zadeklarowała, że kupi akcje Ciech w wezwaniu, mimo że inwestorzy nie złożyli zapisów na sprzedaż minimalnej wymaganej liczby akcji, podał pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

"KI Chemistry s.a r.l., działając jako wzywający w publicznym wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Ciech S.A. ogłoszonym w dniu 5 marca 2014 r., niniejszym informuje (…) o podjęciu w dniu 2 czerwca 2014 r. decyzji o nabyciu akcji spółki objętych zapisami w wezwaniu pomimo nieziszczenia się warunków zastrzeżonych w 25 (i) – (iii) treści wezwania" - czytamy w komunikacie.

W materiale wskazano, że do 30 maja 2014 r. nie zostały złożone zapisy na sprzedaż minimalnej liczby akcji Ciechu, tj. na co najmniej 31.619.946 walorów. Ponadto w tym terminie nie została podjęta przez walne zgromadzenie Ciechu uchwała w sprawie zmiany składu rady nadzorczej przez powołanie do RN osoby wskazanej przez wzywającego.

Ponadto od momentu ogłoszenia wezwania do 30 maja 2014 r. rada nadzorcza Ciechu podjęła uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie rozporządzenia prawem lub zaciągnięcie zobowiązania, którego wartość przekracza równowartość kwoty 40 mln zł i takie uchwały nie zostały przez radę nadzorczą spółki uchylone.

d44945o

"Wzywający jednocześnie informuje, że w dniu 30 maja 2014 r. została zawarta przez spółkę z wzywającym umowa o strategicznej współpracy, co oznacza ziszczenie się warunku określonego w pkt. 25 (iv) treści wezwania" - czytamy dalej.

5 marca KI Chemistry s.à.r.l., spółka zależna Kulczyk Investments, ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 34.781.939 akcji (tj. 66% kapitału) Ciechu po cenie 29,50 zł. Przyjmowanie zapisów na akcje w ramach wezwania rozpoczęło się 25 marca i miało potrwać do 25 kwietnia, ale wzywający przedłużył ten termin do 30 maja br. Powodem był brak zgody polskiego i ukraińskiego urzędu antymonopolowego na dokonanie koncentracji. Podkreślono wtedy, że transakcja zostanie zrealizowana, jeśli inwestorzy złożą deklaracje sprzedaży akcji w liczbie odpowiadającej przynajmniej 60% kapitału Ciechu.

W ub. tygodniu KI Chemistry podniosło cenę oferowaną za akcję Ciechu w ramach wezwania do 31,00 zł z 29,50 zł. Ponadto akcjonariusze odpowiadający na wezwanie będą uprawnieni do otrzymania dywidendy za ub. rok (1,13 zł/ akcję).

W połowie maja Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę spółce KI Chemistry na przejęcie kontroli nad Ciechem. Wcześniej spółka uzyskała podobna zgodę od zgodę Ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego.

d44945o

Skarb Państwa wciąż posiada 38,72% akcji Ciechu.

Według wcześniejszych informacji, zakup akcji w ramach wezwania będzie finansowany ze środków własnych Kulczyk Investments oraz kredytu udzielonego przez Bank Zachodni WBK S.A., będący częścią Grupy Santander.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego, a jej przychody przekraczają 4 mld zł rocznie. Ciech skupia ponad 30 spółek i znajduje się w gronie pięćdziesięciu największych przedsiębiorstw w Polsce. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

d44945o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44945o