Kiedy odsetki od kredytu są kosztem
Osoba uzyskująca dochód z cesji prawa do lokalu musi zapłacić podatek. Odliczy jednak odsetki od kredytu zaciągniętego wcześniej na zakup mieszkania.
Potwierdził to w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-150/08-2/SP).
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która we wrześniu 2006 r. zawarła z deweloperem umowę o wybudowanie mieszkania. Kobieta zaciągnęła na ten cel kredyt bankowy. W październiku 2008 r. zawarła z tzw. osobą trzecią umowę cesji, której celem było przeniesienie na tę osobę praw i obowiązków wynikających z porozumienia z deweloperem.
Wnioskodawczyni osiągnęła zysk, od którego zapłaci podatek dochodowy. Pyta, czy może uznać odsetki od kredytu bankowego za koszt uzyskania przychodu i obniżyć podstawę opodatkowania o wartość tych odsetek. Uważa, że ma do tego prawo.
Dyrektor Izby Skarbowej przychylił się do tego stanowiska. Przypomniał, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany przez nią dochód powinien być zaliczony do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy. Chodzi o kapitały pieniężne i prawa majątkowe.
Kwestie związane z umową cesji reguluje art. 509 § 1 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że wierzyciel, czyli w tym wypadku wnioskodawczyni, może przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Jest to określane jako przelew wierzytelności, czyli cesja.
Dochodem wnioskodawczyni jest w tym wypadku kwota przychodu z tytułu przeniesienia praw i obowiązków. Suma ta może być pomniejszona o koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z nabyciem tych praw. Podatniczka powinna rozliczyć te dochody w zeznaniu składanym do końca kwietnia następnego roku.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są wydatki poczynione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie można natomiast potrącić wydatków wymienionych w art. 23 (jest to katalog wydatków, które nie mogą być uznane za koszty).
Dyrektor IS potwierdził, że wnioskodawczyni może uznać odsetki za koszt uzyskania przychodu z tytułu zawarcia umowy cesji przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy z deweloperem na osobę trzecią. Wartość zapłaconych odsetek wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania, dzięki czemu zapłaci ona niższą daninę.
Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita