Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Przepisy prawa pracy nie precyzują, w jakim terminie przyszła matka musi poinformować pracodawcę o sowim stanie
07.02.2014 | aktual.: 07.02.2014 11:30
Pracownica może sama zdecydować, kiedy przekazać pracodawcy informację o odmiennym stanie. Warto zrobić to jak najszybciej, by móc skorzystać ze szczególnych uprawnień przysługujących kobiecie w ciąży. Z taką rozmową nie powinny zwlekać szczególnie kobiety, które pracują w warunkach stwarzających zagrożenie dla rozwoju dziecka.
Nie wystarczy jednak, że pracownica oświadczy szefowi, że spodziewa się dziecka - musi potwierdzić to zaświadczeniem lekarskim. Dokument nie musi spełniać żadnych szczególnych wymogów formalnych, wystarczy, że jest wydany przez lekarza i stwierdza fakt ciąży pracownicy. Po otrzymaniu takiego zaświadczenia pracodawca musi przenieść pracownicę na inne stanowisko pracy. Przyszła mama może też korzystać ze zwolnień na niezbędne badania lekarskie.
Trzeba również pamiętać, że kobieta już od pierwszego dnia ciąży jest chroniona zarówno przed wypowiedzeniem, jak i rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca może rozwiązać umowę z ciężarną pracownicą tylko w 3 przypadkach: ogłoszenia upadłości albo likwidacji, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
ES