Trwa ładowanie...
Artykuł Sponsorowany
06-08-2020 11:20

Kiedy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?

Dłużnik przestaje reagować na nasze ponaglenia. Nie reaguje na przesłane monity. Kontakt jest utrudniony. Wszystko to sprowadza się do jednego — musimy zacząć stanowczo reagować. Jeśli widzimy, że trudno nam będzie wyegzekwować należności, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy windykacyjnej.

Kiedy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?
dptyy2d
dptyy2d
Artykuł sponsorowany S.O.S Finance

Jak działa firma windykacyjna?

Firmy windykacyjne mają swoje sposoby na odzyskiwanie długów, oczywiście wszystkie w granicach prawa i odpowiednio regulowane.. Mogą działać w dwóch zakresach. Możemy odsprzedać dług firmie windykacyjnej albo zatrudnić ją, aby w naszym imieniu ten dług odzyskała. Obydwa rozwiązania mają niewątpliwe wady i zalety.

W przypadku, gdy mamy już dość trudności wiążących się z odzyskiwaniem długu i chcemy pozbyć się problemu z nierzetelnym dłużnikiem, nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż wierzytelności. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać firmy, dla których każdy dzień zwłoki wiąże się z narastającymi problemami z płynnością finansową. Jeśli bowiem odsprzedamy dług firmie windykacyjnej, to odzyskamy przynajmniej część należności, która może okazać się dla nas kluczowa, chcąc dalej funkcjonować na rynku. Jednak najlepiej starać się odzyskać dług korzystając z usług profesjonalnych windykatorów.

Wówczas windykator działa na rzecz wierzyciela jako pełnomocnik. W takiej sytuacji zapłacimy firmie windykacyjnej prowizję, zwykle jest to procent od odzyskanej kwoty. Windykator w naszym imieniu może przeprowadzić szereg czynności zmierzających do odzyskania wierzytelności. Odzyskując nasze należności, może z całą pewnością przesyłać wezwania do zapłaty dłużnikowi, wysyłać SMS-y i e-maile z przypomnieniami o konieczności zapłaty, a nawet dzwonić do dłużnika, w celu ustalenia warunków spłaty zadłużenia. Reguluje to Kodeks Cywilny, który określa to jako “odpowiadający celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego”. W ostateczności może nawet wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę długu w imieniu wierzyciela, pod warunkiem, że posiada stosowne pełnomocnictwo.

dptyy2d

- Pamiętajmy, że windykator musi działać na podstawie konkretnego tytułu prawnego i w zakresie obowiązującego prawa. Nie może on dopuszczać się niektórych czynów, które uważane są za karalne np. nachodzić dłużnika czy mu grozić. Dlatego przed wyborem firmy, która nam pomoc warto sprawdzić opinię o firmie i zakres jej usług. Może nam to pomoc w uniknięciu wszelkich nieprzyjemności - wyjaśnia Grzegorz Sikora, prezes zarządu S.O.S. Finance, były komornik sądowy.

Skuteczna firma windykacyjna

Skąd mamy wiedzieć, że dana firma jest skuteczna i warto zdecydować się akurat na jej usługi? Istotne, abyśmy przeanalizowali ofertę firmy windykacyjnej. Sprawdźmy, jakie usługi ma w swojej ofercie. Pomoże to zestawić nasze oczekiwania z prawdopodobnymi efektami, na jakie możemy liczyć. Przeczytajmy uważnie umowę, istotnym dla dalszej współpracy jest to, czy jest to umowa zlecenia, czy powierniczy przelew wierzytelności, a także jaki jest okres wypowiedzenia umowy i jakie są tego konsekwencje.

Bardzo pomocne może okazać się także przeanalizowanie opinii o firmie. Sprawdźmy, czy są one pochlebne. Istotna może okazać się także sama ilość wzmianek w Internecie, co pozwoli określić, jakie firma ma doświadczenie w branży. Jeśli mamy taką możliwość zasięgnijmy też opinii byłych i obecnych klientów.

Koszty

Z usług firmy windykacyjnej warto skorzystać zawsze, gdy przestajemy sami sobie radzić z odzyskiwaniem należności od naszych dłużników. Warto szybko reagować i poszukiwać pomocy, ponieważ przedłużające się zatory płatnicze mogą poważnie zagrozić płynności finansowej naszej firmy.

Artykuł sponsorowany S.O.S Finance

dptyy2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptyy2d