Kielecki Park Technologiczny przygotował ofertę dla firm z zagranicy

Zwolnienia z czynszu i opiekę biznesową chce zapewnić firmom, które mają siedzibę zagranicą, a planują rozpocząć działalność w Polsce, Kielecki Park Technologiczny. Instytucja liczy na współpracę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami.

17.02.2015 14:55

Program parku nazwano "Soft landing" (ang. miękkie lądowanie).

"Oferta jest skierowana do firm, które nie maja jeszcze w Polsce tzw. +pierwszego miejsca+. Jest ono niezbędne do tego, by rozpocząć działalność operacyjną. Przygotowaliśmy specjalny pakiet, który obejmuje zupełnie nieodpłatnie dostęp do nieruchomości przez określony czas - pod warunkiem, że są w danym momencie wolne miejsca w parku, oraz kompleksową opiekę: dostęp do usług biznesowych, prawnych, księgowych i innych, niezbędnych, do uruchomienia takiej działalności" - powiedział we wtorek PAP dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT), Szymon Mazurkiewicz.

Gotowa oferta została wysłana do firm zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Parków Naukowych (IASP) i do wszystkich polskich ambasad. "Mamy pozytywne odpowiedzi z kilkunastu instytucji, agend rządowych, które tam działają i będą w naszym imieniu tę ofertę szeroko propagować na danym terenie" - dodał Mazurkiewicz.

Dyrektor podkreślił, iż KPT zależy na współpracy z przedsiębiorstwami prowadzącymi innowacyjną działalność, stosującymi zaawansowane technologie, nowe rozwiązania organizacyjne, czy marketingowe - tak, aby rozpoczynając działalność na terenie parku, wpisywały się w cele funkcjonowania instytucji.

"Liczymy także na kooperację z firmami, które są już zainstalowane na naszym terenie. Bo one też potrzebują rozwoju, dodatkowego kapitału, który pozwoli im się dynamicznie, jeszcze bardziej rozwijać" - zaznaczył Mazurkiewicz.

Program KPT oferuje firmom m.in. bezpłatne trzymiesięczne użytkowanie umeblowanych pomieszczeń biurowych, pomoc w utworzeniu działalności gospodarczej w formach przewidzianych przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, w tym doradztwo w zakresie podatków, zagadnień prawnych i finansowych oraz konsultacje specjalistów i doradców rynku dotyczące marketingu i sprzedaży.

Proponuje też dostęp do kapitału i potencjalnych źródeł finansowania, pomoc w zakresie ochrony własności intelektualnej, prawa importu i eksportu oraz udział w wydarzeniach, organizowanych przez park.

W ocenie odpowiedzialnego m.in. za inwestycje wiceprezydenta Kielc Tadeusza Sayora, KPT jest liderem w regionie w zakresie przyciągania inwestorów z branży IT, a nowa inicjatywa jest ważna w kontekście potrzeby podejmowania działań, które zatrzymają w Kielcach młodych ludzi.

"Jesteśmy bardzo zainteresowani każdym inwestorem, który przychodzi do miasta. Szczególnie zależy nam na takich z +wyższej półki+ przynoszącymi nowymi technologie i nowe, ciekawe miejsca pracy" - podkreślił samorządowiec.

Kielecki Park Technologiczny powstał w kwietniu 2008 r. w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Wartość projektu "Budowa infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego", realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.

We wrześniu 2013 r. KPT otrzymał 91 mln zł z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej m.in. na zespół inkubatorów oraz trzy hale produkcyjne.

W ciągu trzech lat funkcjonowania w parku Inkubatora Technologicznego podpisano umowy z ponad 120 przedsiębiorcami, którzy zostali lokatorami KPT. Ponad 220 firm objęto usługami biznesowymi. Najwięcej lokatorów parku działa w branżach: projektowanie i wzornictwo oraz teleinformatyka i IT.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)