Trwa ładowanie...
dlkje82

KIG: należy podejmować działania, by Polska goniła najlepszych w Europie

Niezbędna jest zmiana przepisów, m.in. podatkowych, oraz wprowadzenie działań zmierzających do zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki, by mogła ona zrównać się z najlepszymi w Europie - apelują przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.

Share
dlkje82

W czwartek w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej, w której udział wzięli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także premier Węgier Viktor Orban.

W trakcie wydarzenia przedstawiciele najważniejszych organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali oświadczenie z okazji 25-lecia transformacji zawierające postulaty, których celem jest zmiana przepisów prawa podatkowego i inwestycyjnego, a także wzmocnienie polskiej klasy średniej. Oświadczenie to przekazano prezydentowi Komorowskiemu.

Prezydent podziękował za taką formę "dochodzenia swoich, ale także wspólnych racji". "Dziękuję za te postulaty, w ten sposób przekazane. Szczerze mówiąc chętnie bym się pod nimi wszystkimi także podpisał (), aby zaznaczyć moją solidarność z działaniami wymierzonymi w rozwój gospodarki polskiej" - powiedział Komorowski.

dlkje82

Prezydent wyraził też nadzieję, że w przekazanym mu oświadczeniu znalazło się wiele cennych uwag i propozycji. "Możecie liczyć państwo w pełni, że nie tylko z największym zainteresowaniem, i niekoniecznie zainteresowaniem wyborczym, zapoznam się z tymi propozycjami. Możecie liczyć, że będą one dla mnie ważną wskazówką do podejmowania następnych inicjatyw, następnych działań z myślą o przyszłości polskiej przedsiębiorczości" - podkreślił.

"Po 25 latach wielkiego sukcesu jego współautorzy siedzą na tej sali. Przed nami kolejne 25 lat, w trakcie których musimy użyć innych sposobów, metod, by Polska zbliżyła się lub wyrównała do tych, którzy dziś w Europie przodują" - mówił prezes KIG Andrzej Arendarski do zebranych na sali.

Arendarski wskazywał, że KIG od początku istnienia kieruje się zasadą dbania o przedsiębiorczość. Podkreślał jednocześnie, że obecnie przed przedsiębiorcami stoją nowe wyzwania, jednak priorytety Izby pozostają takie same, czyli rozwój nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki, wsparcie działalności zagranicznej polskich firm, promocja społecznej odpowiedzialności biznesu, ale przede wszystkim walka o dobre imię biznesu, lepsze prawo gospodarcze, przyjazny klimat dla przedsiębiorczości.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wskazywał, że zarówno gospodarka jak i przedsiębiorczość muszą przede wszystkim służyć ludziom. Dziękował też, że ministrowie gospodarki w ciągu ostatnich 25 lat "mieli dobrze zorganizowanych partnerów". "Mieli z kim rozmawiać, ale też wielkie wsparcie ze strony środowiska przedsiębiorców".

dlkje82

Z kolei prezes NBP Marek Belka wskazywał na źródła sukcesu polskiej gospodarki w ciągu ostatnich 25 lat, wśród których wymienił polską przedsiębiorczość. "Przedsiębiorca to człowiek, który widzi nieco więcej niż inny, widzi możliwości. Widzi możliwości do wykorzystania" - wskazał.

"W Polsce niewątpliwie zaszło wiele czynników, które sprawiają, że polscy przedsiębiorcy działają w dobrych warunkach" - dodał.

Zaznaczył jednak, że przyszłość jest niepewna, m.in. ze względu "manewry wokół Grecji". "Wszystko jest bardzo niestabilne, a gdy jest niestabilne, to znaczy że musimy się liczyć z możliwością dostosowań, także walutowych, w polityce pieniężnej, także w polityce budżetowej, także w regulacjach. Przede wszystkim musimy liczyć, że przedsiębiorca polski będzie brał pod uwagę nie tylko dobre scenariusze" - powiedział szef NBP.

Jednym z punktów uroczystości z okazji 25-lecia KIG była debata gospodarcza pt. "Doświadczenie zmienia perspektywę", z udziałem Ryszarda Florka, Michała Sołowowa, Tomasza Misiaka, Bartosza Drabikowskiego oraz Adama Górala. Dyskusja stanowiła ocenę 25-lecia, z perspektywy ludzi, którzy odnieśli sukces gospodarczy w wolnej Polsce. Uczestnicy debaty spierali się, czy klucz do sukcesu zależy od woli, czy też od możliwości, jakie stwarza rzeczywistość, np. ramy wyznaczone przez państwo.

dlkje82

Podczas gali podpisano też "Pakt dla Innowacji", którego sygnatariuszami byli: resort gospodarki, Polski Instytut Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem dokumentu jest wskazanie działań na rzecz zwiększenia wydatków na badania i rozwój.

W ramach obchodów 25-lecia KIG planuje organizację kolejnych wydarzeń biznesowych, m.in. VI edycji Kongresu Innowacyjnej Gospodarki oraz V edycji Forum Młodych Przedsiębiorców. Mają się one odbywać pod hasłem budowy wzrostu gospodarczego w oparciu o kapitał społeczny.

KIG skupia ponad 150 organizacji biznesowych, w tym regionalne izby gospodarcze. Powstała w 1990 r. Jest członkiem Eurochambres, czyli Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. KIG ma też podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie. Od 2008 r. wiceprezesem Eurochambres jest prezes KiG Andrzej Arendarski.

dlkje82

Podziel się opinią

Share
dlkje82
dlkje82