Trwa ładowanie...
d1r81vg
d1r81vg

Ryszard Florek

Najnowsze informacje
3.7
(3 głosy)
Oceń:
Ryszard Florek jest współtwórcą firmy Fakro
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Ryszard Florek jest współtwórcą firmy Fakro

Ryszard Florek jest polskim przedsiębiorcą zajmującym się produkcją okien dachowych. Jego firma FAKRO podbija rynek światowy i jest poważnym rywalem potentata w tej branży, duńskiej firmy Velux.

Życiorys

Ryszard Florek urodził się w 1953 roku. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. O produkcji okien dachowych marzył już jako dziecko, gdy w rodzinnym domu zajmował słabo doświetlony pokoik na poddaszu. Jednak zanim Ryszard Florek zajął się tą dziedziną, remontował za granicą mieszkania. W 1984 roku założył wraz z Jackiem Radkowiakiem własną działalność gospodarczą. Firma z siedzibą w Nowym Sączu zajmowała się transportem.

Drugą inicjatywą Ryszarda Florka i jego wspólnika było otwarcie zakładu stolarskiego w Tymbarku. Popyt na okna dachowe był jeszcze niewielki, dlatego zakład wytwarzał inne produkty drzewne: boazerię, parkiety czy ogrodzenia.

Firma Fakro powstała po zmianach ustrojowych, w 1991 roku. Współtworzyli ją Ryszard Florek, jego żona Krystyna Florek oraz Krzysztof Kronenberger. Przez ponad 25 lat firma rozwinęła się na tyle, aby obecnie posiadać aż 15 proc. udziału w światowym rynku produkcji okien dachowych. Fakro zatrudnia 3 300 pracowników, posiada 12 fabryk w Polsce i na świecie (między innymi w Stanach Zjednoczonych i Chinach). Firma Ryszarda Florka w skali rocznej produkuje ponad pół miliona wysokiej jakości okien dachowych i oddymiających, a także świetlików. Jest niewątpliwym liderem na rynku polskim, jej zyski sięgają 1,1 miliarda złotych w skali roku.

Największym rywalem przedsiębiorstwa Ryszarda Florka na rynku jest duńska firma Velux. Na przestrzeni dwudziestu lat doszło do kilku rozpraw sądowych, w dalszych etapach sięgających Komisji Europejskiej. Velux zarzucał Fakro kopiowanie technologii, a Fakro oskarżało Velux o nieuczciwe obniżanie cen i nadawanie rabatów niezgodnie z prawem o konkurencji.

Ryszard Florek jest pomysłodawcą fundacji „Pomyśl o przyszłości”, która buduje świadomość polskich przedsiębiorców o barierach rozwojowych, na które mogą trafić. Walczy również z brakiem wsparcia ze strony państwa dla polskich firm, a faworyzowaniem inwestycji zagranicznych. Ryszard Florek często występuje z tymi postulatami na rożnego rodzaju konferencjach i forach biznesowych.

Ryszard Florek za swoja działalność gospodarczą i społeczną otrzymał wiele odznaczeń. Jest laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej, a jego firma dwukrotnie została uhonorowana Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP (w 2003 i 2011 roku). Najważniejszym odznaczeniem Ryszarda Florka jest jednak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego w 2012 roku.

Ryszard Florek działa w Sądeckiej Izbie Gospodarczej i Polskiej Izbie Eksporterów.

Majątek

Majątek małżeństwa Florków szacowany jest obecnie na 1,1 miliarda złotych. W skład fortuny Ryszarda Florka wchodzą akcje firmy Fakro Sp. z o.o., a także spółek FKR Investments, Stolart, Florad, Woolmed, Aktiv, Sandrew, IT CU, Kronway, Kronmat, a także Przedsiębiorstwa Energetycznego.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków Ryszard Florek razem z żoną pojawiają się już od 2002 roku. Debiutowali na 42. pozycji z majątkiem szacowanym na 410 milionów złotych. Pięć lat później zajmowali 34. miejsce z 720 milionami złotych.W 2016 roku wspięli się na 21. pozycję jako miliarderzy (1,2 miliarda złotych). W 2017 roku Ryszard i Krystyna Florek zajmują 25. miejsce w zestawieniu z majątkiem szacowanym na 1,1 miliarda złotych.

d1r81vg
d1r81vg
d1r81vg
d1r81vg
d1r81vg