Trwa ładowanie...
det9rea

Ryszard Florek

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Marcin Obara

Ryszard Florek jest polskim przedsiębiorcą zajmującym się produkcją okien dachowych. Jego firma FAKRO podbija rynek światowy i jest poważnym rywalem potentata w tej branży, duńskiej firmy Velux.

Życiorys

Ryszard Florek urodził się w 1953 roku. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. O produkcji okien dachowych marzył już jako dziecko, gdy w rodzinnym domu zajmował słabo doświetlony pokoik na poddaszu. Jednak zanim Ryszard Florek zajął się tą dziedziną, remontował za granicą mieszkania. W 1984 roku założył wraz z Jackiem Radkowiakiem własną działalność gospodarczą. Firma z siedzibą w Nowym Sączu zajmowała się transportem.

Drugą inicjatywą Ryszarda Florka i jego wspólnika było otwarcie zakładu stolarskiego w Tymbarku. Popyt na okna dachowe był jeszcze niewielki, dlatego zakład wytwarzał inne produkty drzewne: boazerię, parkiety czy ogrodzenia.

Firma Fakro powstała po zmianach ustrojowych, w 1991 roku. Współtworzyli ją Ryszard Florek, jego żona Krystyna Florek oraz Krzysztof Kronenberger. Przez ponad 25 lat firma rozwinęła się na tyle, aby obecnie posiadać aż 15 proc. udziału w światowym rynku produkcji okien dachowych. Fakro zatrudnia 3 300 pracowników, posiada 12 fabryk w Polsce i na świecie (między innymi w Stanach Zjednoczonych i Chinach). Firma Ryszarda Florka w skali rocznej produkuje ponad pół miliona wysokiej jakości okien dachowych i oddymiających, a także świetlików. Jest niewątpliwym liderem na rynku polskim, jej zyski sięgają 1,1 miliarda złotych w skali roku.

Największym rywalem przedsiębiorstwa Ryszarda Florka na rynku jest duńska firma Velux. Na przestrzeni dwudziestu lat doszło do kilku rozpraw sądowych, w dalszych etapach sięgających Komisji Europejskiej. Velux zarzucał Fakro kopiowanie technologii, a Fakro oskarżało Velux o nieuczciwe obniżanie cen i nadawanie rabatów niezgodnie z prawem o konkurencji.

Ryszard Florek jest pomysłodawcą fundacji „Pomyśl o przyszłości”, która buduje świadomość polskich przedsiębiorców o barierach rozwojowych, na które mogą trafić. Walczy również z brakiem wsparcia ze strony państwa dla polskich firm, a faworyzowaniem inwestycji zagranicznych. Ryszard Florek często występuje z tymi postulatami na rożnego rodzaju konferencjach i forach biznesowych.

Ryszard Florek za swoja działalność gospodarczą i społeczną otrzymał wiele odznaczeń. Jest laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej, a jego firma dwukrotnie została uhonorowana Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP (w 2003 i 2011 roku). Najważniejszym odznaczeniem Ryszarda Florka jest jednak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego w 2012 roku.

Ryszard Florek działa w Sądeckiej Izbie Gospodarczej i Polskiej Izbie Eksporterów.

Majątek

Majątek małżeństwa Florków szacowany jest obecnie na 1,1 miliarda złotych. W skład fortuny Ryszarda Florka wchodzą akcje firmy Fakro Sp. z o.o., a także spółek FKR Investments, Stolart, Florad, Woolmed, Aktiv, Sandrew, IT CU, Kronway, Kronmat, a także Przedsiębiorstwa Energetycznego.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków Ryszard Florek razem z żoną pojawiają się już od 2002 roku. Debiutowali na 42. pozycji z majątkiem szacowanym na 410 milionów złotych. Pięć lat później zajmowali 34. miejsce z 720 milionami złotych.W 2016 roku wspięli się na 21. pozycję jako miliarderzy (1,2 miliarda złotych). W 2017 roku Ryszard i Krystyna Florek zajmują 25. miejsce w zestawieniu z majątkiem szacowanym na 1,1 miliarda złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
det9rea
det9rea
det9rea
det9rea

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj