KIG: w 2017 r. inwestycje firm i gmin powinny wzrosnąć - po słabym 2016 r. (krótka)
Polskie firmy i gminy ograniczyły w 2016 r. wydatki inwestycyjne - wynika z przedstawionych w czwartek badań Krajowej Izby Gospodarczej. Wiceprezes KIG Marek Kłoczko powiedział PAP, że w tym roku spodziewany jest wzrost inwestycji.
30.03.2017 10:45
Jak podano w badaniu KIG, w 45 proc. gmin wydatki na inwestycje w 2016 r. były mniejsze niż rok wcześniej. Inwestycje gmin hamowało m.in. "zbyt wolne tempo uruchamiania środków UE i ich ograniczona dostępność".
W przypadku blisko 60 proc. inwestujących przedsiębiorców wydatki w 2016 r. były niższe niż w roku poprzednim. Więcej na inwestycje przeznaczyło 22,7 proc. ankietowanych firm, a 17,8 proc. pozostawiło nakłady na podobnym poziomie jak rok wcześniej.
Wśród przyczyn mniejszego zainteresowania firm inwestycjami wymieniano m.in. niepewność co do przyszłości (66 proc.). Przedsiębiorców zniechęcały też "bardziej dotkliwe kary za błędy" i "odstępstwa od reguł w procesach inwestycyjnych" oraz "nieprzyjazna polityka podatkowa wobec małych i średnich firm" - wskazał prezentujący w czwartek na konferencji wyniki badań Mieczysław Bąk z KIG.
Wiceprezes KIG Marek Kłoczko podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, że "w tym roku należy spodziewać się wzrostu inwestycji". "Liczymy, że ruszą fundusze unijne, a pewne działania rządu przyniosą spodziewany skutek" - mówił.
Dodał, że "wzrost PKB jest w Polsce na przyzwoitym poziomie (), jednak jeden z motorów tego wzrostu - inwestycje - dostaje zadyszki".
W badaniu podkreślono też, że biznes jest zadowolony m.in. z większej skuteczności w ściganiu przestępczości oraz w ściąganiu podatków.
Jak podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes KIG Andrzej Arendarski, "zgodnie z zapowiedziami, priorytetem w tegorocznej polityce rządu ma być gospodarka". "Dostrzegamy pozytywne dla przedsiębiorców efekty działań m.in. Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale liczmy, że nie będą to jedyne resorty, które zaangażowane będą w poprawę klimatu inwestycyjnego" - ocenił.
Badanie przeprowadzono w formie ankiety internetowej w marcu 2017 r. na grupie blisko 300 przedsiębiorców i ponad 150 samorządów.