KIG: w 2017 r. inwestycje firm i gmin wzrosną - po słabym 2016 r. (opis)
Polskie firmy i gminy ograniczyły w 2016 r. wydatki inwestycyjne - wynika z przedstawionych w czwartek badań Krajowej Izby Gospodarczej. Wiceprezes KIG Marek Kłoczko i przedstawiciel resortu rozwoju Janusz Cieszyński podkreślili, że w 2017 r. inwestycje ruszą.
30.03.2017 12:40
Jak podano w badaniu KIG, w 45 proc. gmin wydatki na inwestycje w 2016 r. były mniejsze niż rok wcześniej. Inwestycje gmin hamowało m.in. "zbyt wolne tempo uruchamiania środków UE i ich ograniczona dostępność".
Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w resorcie rozwoju Janusz Cieszyński, odnosząc się do wyników badania KIG, resort rozwoju stara się "zachęcać samorządy do lepszego wykorzystania środków unijnych".
Wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie w życie nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej, która ma uprościć wykorzystanie funduszy UE. "Należy pamiętać o tym, że nie są to środki dla samorządów, tylko dla przedsiębiorców, którzy otrzymują od samorządów zlecenia na wykonanie zadań takich, jak budowa drogi czy biblioteki. Ta ustawa jest w toku prac legislacyjnych" - mówił Cieszyński.
Według badania KIG w przypadku blisko 60 proc. inwestujących przedsiębiorców wydatki w 2016 r. były niższe niż w roku poprzednim. Więcej na inwestycje przeznaczyło 22,7 proc. ankietowanych firm, a 17,8 proc. pozostawiło nakłady na podobnym poziomie jak rok wcześniej.
Wśród przyczyn mniejszego zainteresowania firm inwestycjami wymieniano w badaniu m.in. niepewność co do przyszłości (66 proc.). Przedsiębiorców zniechęcały też "bardziej dotkliwe kary za błędy" i "odstępstwa od reguł w procesach inwestycyjnych" oraz "nieprzyjazna polityka podatkowa wobec małych i średnich firm" - wskazał Mieczysław Bąk z KIG prezentując w czwartek na konferencji wyniki badań.
"Poważnie traktujemy takie sygnały. Jeżeli przedsiębiorcy tak to widzą, powinniśmy w większym stopniu dopasowywać nasze działania do ich oczekiwań" - powiedział Cieszyński, odnosząc się do wyników badania KIG.
Dodał, że "w najbliższym czasie zostanie uchwalona Konstytucja Biznesu, która pomoże przedsiębiorcom poznać jasne zasady, które rządzą ich relacjami z organami administracji". "To będą zasady, w których prawa przedsiębiorców będą stawiane na pierwszym miejscu, a rolą administracji będzie to, żeby służyć, a nie kontrolować i przeszkadzać przedsiębiorcom (...) w rozwijaniu firm" - podkreślił przedstawiciel MR.
W jego ocenie największą rolę odegra pakiet 100 zmian dla firm. "Pierwsze efekty już widzimy, bo pierwsze zamiany obowiązują od 1 stycznia br., to m.in. możliwość korzystania w większym zakresie z uproszczonych form księgowości, możliwość wprowadzania w przedsiębiorstwie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie od 20, a od 50 pracowników" - zaznaczył Cieszyński.
Wiceprezes KIG Marek Kłoczko podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, że "w tym roku należy spodziewać się wzrostu inwestycji". "Liczymy, że ruszą fundusze unijne, a pewne działania rządu przyniosą spodziewany skutek" - mówił.
Dodał, że "wzrost PKB jest w Polsce na przyzwoitym poziomie (), jednak jeden z motorów tego wzrostu - inwestycje - dostaje zadyszki". "Zeszły rok był rokiem zastoju. Teraz poprawia się klimat międzynarodowy, a w połowie zeszłego roku było dużo nerwowości, jeśli chodzi o ocenę skutków Brexitu czy wypowiedzi ówczesnego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa" - powiedział.
Także przedstawiciel MR jest przekonany, że "w tym roku inwestycje znacząco wzrosną". Janusz Cieszyński zaznaczył, że ten wzrost nie zależy "wyłącznie od ministerstwa, ale też samorządów, w gestii których jest m.in. wykorzystanie funduszy europejskich".
W badaniu KIG podkreślono też, że biznes jest zadowolony m.in. z większej skuteczności w ściganiu przestępczości oraz w ściąganiu podatków.
Jak przypomniał, cytowany w komunikacie, prezes KIG Andrzej Arendarski, "zgodnie z zapowiedziami, priorytetem w tegorocznej polityce rządu ma być gospodarka". "Dostrzegamy pozytywne dla przedsiębiorców efekty działań m.in. Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale liczmy, że nie będą to jedyne resorty, które zaangażowane będą w poprawę klimatu inwestycyjnego" - ocenił.
Badanie KIG przeprowadzono w formie ankiety internetowej w marcu 2017 r. na grupie blisko 300 przedsiębiorców i ponad 150 samorządów.