Kim jest pracownik humanitarny?

Zawód pracownika humanitarnego to ciężki kawałek chleba. Beata Świętochowska z Polskiej Akcji Humanitarnej - gość PR24 - mówi, że wyjazd na misje często oznacza ryzyko utraty zdrowia albo życia. Pracownicy organizacji pomocowych nie zawsze też cieszą się przychylnością miejscowej ludności

Kim jest pracownik humanitarny?

Ze wspólnego raportu GFK Polonia i PAH wynika, że Polacy albo nie wiedzą czym jest zawód pracownika humanitarnego, albo postrzegają go stereotypowo. Często myślimy, że taki pracownik to wolontariusz, robotnik fizyczny albo szalony podróżnik.

Beata Świętochowska wyjaśniała, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ pracownicy humanitarni nie zajmują się pojedynczymi sprawami, ale raczej koordynują pracę podległych mu osób. Nie są wolontariuszami, za swoją pracę dostają często duże pieniądze, zwłaszcza, jeśli wysyła ich na przykład ONZ czy Unia Europejska. Zdaniem Świętochowskiej, nie każdy może zostać pracownikiem humanitarnym. Potrzebne są pewne predyspozycje, przede wszystkim duża odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wymagana jest też duża wiedza, zarówno teoretyczna, jak i praktyczna - podkreśliła Świętochowska.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, który został ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi ludzi na zagadnienie niesienia pomocy humanitarnej i przybliżenie realiów działania osób, którzy tej pomocy udzielają, często ryzykując swoje zdrowie i życie.

Więcej informacji o pracownikach humanitarnych i ich zawodzie znaleźć można między innymi na Blogu Humanitarnym, który dostępny pod adresem http://blog.pah.org.pl/.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)