Trwa ładowanie...
d10qzpi
d10qzpi

KIR: najwięcej międzynarodowych transakcji w euro przeprowadzamy z Niemcami

Najwięcej międzynarodowych transakcji w euro Polacy przeprowadzają z Niemcami - wynika z wyliczeń Krajowej Izby Rozliczeniowej, która obsługuje system rozliczeniowy EuroELIXIR. Wartość tych transakcji od 2005 r. przekroczyła 96 mld euro.
Share
d10qzpi

Jak podał KIR, od marca 2005 r., czyli od momentu uruchomienia systemu EuroELIXIR, z Niemcami wymieniliśmy niemal 36 proc. wszystkich przetworzonych przez system zleceń (20 mln z 56 mln).

"W 2006 roku - pierwszym, w którym system funkcjonował przez pełne 12 miesięcy - liczba transakcji między Polską i jej zachodnim sąsiadem nieznacznie przekroczyła pół miliona, a wartość rozliczeń wyniosła blisko 2,5 mld euro. W 2013 r. transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR było już prawie 9 razy więcej, a ich łączna wartość wyniosła ponad 23 mld euro" - wskazano we wtorkowym komunikacie Izby.

Zdaniem wiceprezes KIR Michała Szymańskiego pierwsze miejsce Niemiec nie powinno zaskakiwać. "To kraj odgrywający kluczową rolę w wymianie handlowej Polski z partnerami zagranicznymi, lider pod względem wartości eksportu i importu. Dodatkowo, w żadnym innym kraju strefy euro nie ma aż tylu polskich emigrantów. Według danych GUS, w 2012 r. ich liczba osiągnęła pół miliona" - mówił cytowany w komunikacie Szymański.

d10qzpi

Wiąże się to z przepływem pieniędzy - od opłat za kontrakty handlowe, po środki przelewane rodzinie mieszkającej w Polsce. W pierwszym półroczu br. udział zarówno liczby, jak i wartości przelewów w euro z Niemiec w ogóle transakcji międzysystemowych wyniósł ok. 42 proc. - dodał.

Pod względem intensywności rozliczeń w unijnej walucie na kolejnym miejscu za Niemcami uplasowała się Holandia. Co ciekawe, w przypadku tego kraju wzrost liczby rozliczonych operacji i wysokość obrotów był jeszcze szybszy niż to miało miejsce w wymianie z Niemcami - od niecałych 120 tysięcy komunikatów o wartości 471 mln euro w 2006 r. do ponad 2 mln transakcji na łączną kwotę niemal 4,5 mld euro w 2013 r. - poinformował wiceprezes KIR.

Pod względem liczby płatności dokonywanych w euro na trzecim miejscu - za Niemcami i Holandią - plasują się rozliczenia między kontrahentami w Polsce.

"Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnąca popularność przelewów w euro dokonywanych pomiędzy bankami w kraju. Wydaje się, że jest to przede wszystkim wynik wejścia w życie ustawy antyspreadowej. Od 2011 r. Polacy mogą spłacać kredyty w walutach, w których je zaciągnęli, także w euro. To z pewnością przyczyniło się do wzrostu liczby krajowych transakcji, które dzisiaj stanowią ponad 7 proc. wszystkich przelewów rozliczanych w systemie EuroELIXIR" - uważa Szymański.

d10qzpi

EuroELIXIR to powszechnie dostępny w Polsce, detaliczny system rozliczeniowy, umożliwiający wykonywanie transakcji w euro. System daje możliwość realizacji płatności do i z każdego kraju UE, a także między krajami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarią i Monako. Z jego funkcjonalności korzystają wszyscy klienci banków: zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy współpracujący z kontrahentami zagranicznymi. System umożliwia przesyłanie praktycznie nieograniczonych sum, co jest szczególnie przydatne w prowadzeniu działalności biznesowej.

W 2005 r., kiedy system został uruchomiony, KIR przetworzyła za jego pośrednictwem 544 tys. transakcji o wartości 2,1 mld euro. Osiem lat później, w 2013 r. liczba zleceń wyniosła już 12,6 mln, a obroty sięgnęły 71 mld euro. Łączna wartość wszystkich transakcji przetworzonych w systemie od początku jego działania do końca czerwca br. to prawie 300 mld euro.

d10qzpi

Podziel się opinią

Share
d10qzpi
d10qzpi