Trwa ładowanie...

Klienci pozywają do sądu Credit Agricole

Osoby, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły kredyt hipoteczny w Credit Agricole (dawnym Lukas Banku) i były przez bank zobowiązane do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, będą miały możliwość odzyskania zapłaconych składek ubezpieczeniowych wraz z odsetkami – według wstępnych szacunków od 1 tys. złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Klienci pozywają do sądu Credit AgricoleŹródło: Fotolia, fot: styleuneed
d2aq0gz
d2aq0gz

Pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko Credit Agricole został prawomocnie przyjęty przez Sąd.

Osoby, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły kredyt hipoteczny w Credit Agricole (dawnym Lukas Banku) i były przez bank zobowiązane do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, będą miały możliwość odzyskania zapłaconych składek ubezpieczeniowych wraz z odsetkami. Według wstępnych szacunków chodzi o kwoty od 1 tys. złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał postanowienie o przyjęciu pozwu zbiorowego, złożonego przez kilkunastu klientów banku Credit Agricole. To postanowienie, z dniem ogłoszenia (28 października 2014 roku), stało się prawomocne. Tym samym, Sąd Apelacyjny uznał za bezpodstawne zażalenie Credit Agricole na decyzję Sądu Okręgowego we Wrocławiu, z 11 lipca 2014 roku, który jako pierwszy wydał decyzję o przyjęciu pozwu zbiorowego przeciwko Credit Agricole.

d2aq0gz

- Na skutek uprawomocnienia decyzji Sądu Apelacyjnego, klienci Credit Agricole mogą przystąpić do pozwu zbiorowego. Osoby, które chciały otrzymać kredyt hipoteczny w pozwanym banku a nie miały wymaganego przez Credit Agricole wkładu własnego, musiały podpisać umowę ubezpieczenia niskiego wkładu. Nie miały wpływu na wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, wysokość składki, warunki ubezpieczenia a zapłacona składka nie podlegała zwrotowi - wyjaśnia mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk.

Na razie do pozwu przystąpiło kilkanaście osób, których roszczenia wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poszkodowani mogą się jeszcze dopisywać, a niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej pozywamzbiorowo.pl

Już w 2009 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że praktyka ubezpieczania niskiego wkładu własnego jest niedozwolona i nakazał Lukas Bankowi (obecnie Credit Agricole) wycofanie się z zapisów, które w opinii Sądu, rażąco naruszają interesy konsumentów. Lukas Bank uznał swoje zapisy za sprzeczne z dobrymi obyczajami i naruszające interesów konsumentów i zobowiązał się do dokonania zmian w stosowanych przez siebie wzorach umów kredytowych.

d2aq0gz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aq0gz