Trwa ładowanie...
d25unan
rząd
21-08-2009 11:55

Klub Lewicy chce informacji na temat sytuacji stoczni

Klub Lewicy złożył w piątek do marszałka Bronisława Komorowskiego wniosek o rozszerzenie najbliższego posiedzenia Sejmu (26-28 sierpnia) o informację rządu w sprawie dramatycznej sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym.

d25unan
d25unan

W uzasadnieniu wniosku lewica przypomina, że - zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej - 31 sierpnia kończy się termin, w którym należy znaleźć inwestora dla polskiego przemysłu stoczniowego. Klub Lewicy zwrócił także uwagę, że w żadnym z dwóch wyznaczonych terminów katarski inwestor nie wpłacił 380 milionów złotych za stocznie w Gdyni i w Szczecinie.

"Pracownicy przemysłu stoczniowego, zakłady kooperujące i zatrudnieni w nich pracownicy, Sejm, jak i opinia publiczna mają prawo znać, a rząd ma obowiązek przedstawić, stan negocjacji z ewentualnymi kontrahentami, jak również działania zmierzające do uratowania miejsc pracy w przemyśle stoczniowym i zakładach kooperujących" - argumentują posłowie Lewicy.

We wtorek ministerstwo skarbu poinformowało, że katarski fundusz inwestycyjny Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG) nie wpłacił pieniędzy za majątek stoczni Gdynia i Szczecin. Zgodnie z ustaleniami, do północy 17 sierpnia miał zapłacić za majątek obu zakładów ok. 400 mln zł.

Grad mówił później, że otrzymał od ambasadora Kataru list, z którego wynika, że tamtejsza agencja inwestycyjna Qatar Investment Authority (QIA) może przejąć od SPFG projekt zakupu polskich stoczni i wejść w prawa inwestora. Według ministra, transakcja - jeśli doszłaby do skutku - miałaby zostać sfinalizowana do 31 sierpnia.

d25unan

Gdyby tak się jednak nie stało, Grad miałby zlecić Agencji Rozwoju Przemysłu wszczęcie postępowanie wobec Stichting Particulier Fonds Greenrights o odszkodowanie.

W związku z fiaskiem sprzedaży stoczni Lewica, a także PiS zażądały we wtorek dymisji szefa resortu skarbu. Rzecznik rządu Paweł Graś mówił jednak, że wydaje się, iż w tej chwili pozycja Grada jest niezagrożona.

We wrześniu 2008 roku Grad przedstawił w Sejmie "Białą Księgę", w której zarzucił poprzednim rządom zaniedbania w sprawie prywatyzacji polskich stoczni. Zaniedbania w sprawie stoczni minister zarzucał m.in. rządowi Jarosława Kaczyńskiego, a także Lewicy. Według Grada, rząd J. Kaczyńskiego nie skorzystał z możliwości wystąpienia do KE z wnioskiem o objęcie stoczni środkami ochronnymi. Grad zarzucił również Wojciechowi Jasińskiemu, że nie rozpatrzył oferty złożonej przez Fortis Intertrust na trzy stocznie. Podkreślił, że MSP wznowiło rozmowy z Fortisem.

Pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 26-28 sierpnia. Decyzje w sprawie porządku obrad izby podejmuje marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów.

d25unan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25unan