Trwa ładowanie...
d129hku

Kluczowa dla decyzji ws. stóp proc. w X będzie nowa projekcja inflacji - Chojna-Duch

04.10. Warszawa (PAP) - Kluczowa dla październikowej decyzji o poziomie stóp procentowych będzie najnowsza projekcja inflacji przygotowywana przez Instytut Ekonomiczny NBP - uważa...

d129hku
d129hku

04.10. Warszawa (PAP) - Kluczowa dla październikowej decyzji o poziomie stóp procentowych będzie najnowsza projekcja inflacji przygotowywana przez Instytut Ekonomiczny NBP - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Oczekiwania takie są (ekonomistów na podwyżkę stóp procentowych w październiku - PAP), ale coraz mniejsza ilość. W tej chwili nie chcę się wypowiadać, bo obserwujemy rynek, gospodarki: światową i krajową. Pod koniec października będziemy podejmować decyzję, głównie w oparciu o nową prognozę inflacji, którą dostarczy nam Instytut Ekonomiczny NBP" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z tv.rp.pl.

Zdaniem Chojny-Duch interwencje na rynku walutowym powinny być w gestii zarządu banku centralnego, a nie RPP.

"Interwencja szeroko rozumiana na rynku walutowym ma wymiar konkretny. RPP ustala pewne ogólne zasady, ale główne zasady wspólnie z Radą Ministrów, które następnie wykonuje zarząd NBP. Konkretne działania interwencyjne dokonywane są przez zarząd, one dokonywane są w sposób szczególny, tzn. Rada, ja tak uważam, nie powinna nawet wiedzieć o formie, dacie, zakresie tej interwencji. Jak najmniejsza ilość osób w państwie, a najlepiej dwie: prezes i wiceprezes (NBP - PAP) odpowiedzialny za to, powinni zajmować się tymi zagadnieniami. Oceniać sytuację, potrzeby, konieczność interwencji" - powiedziała.

Zdaniem członka RPP obecnie mamy do czynienia z trendem aprecjacyjnym złotego.

"Ten kurs jest kursem rynkowym, państwo na razie nie interweniuje, rynek sobie radzi dobrze. Osłabienie kursu sprzyjałoby gospodarce, ale kurs jest płynny, rynkowy" - podkreśliła Chojna-Duch. (PAP)

bg/ jtt/

d129hku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d129hku