Trwa ładowanie...
dwr2obd
25-08-2014 13:15

Kluczowy etap inwestycji energetycznej w Tychach

Montaż kotła na budowie bloku energetycznego rozpoczął się w Zakładzie Wytwarzania Tychy (Śląskie). Cały blok energetyczny będzie gotowy w połowie 2016 r. Wartość inwestycji - jednej z pakietu realizowanych przez Tauron Polska Energia - to 618,5 mln zł.

dwr2obd
dwr2obd

W poniedziałek na placu budowy odbył się tradycyjny chrzest walczaka - urządzenia, w którym następuje oddzielenie wody od pary, kierowanej następnie na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła. Montaż tego elementu to tradycyjnie świętowany przez energetyków kamień milowy procesu budowy kotła. Walczak dostał nawet imię - Tyszek - i ma ojca chrzestnego. Został nim wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Montaż 46-tonowego walczaka rozpoczął proces instalowania 40-metrowego, 560-tonowego kotła fluidalnego. Kocioł będzie bardzo wydajny, przystosowany do spalania zarówno węgla kamiennego o różnych parametrach, jak i biomasy. W porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w Tychach nowy blok będzie emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla, siedmiokrotne zmniejszy się emisja dwutlenku siarki, a czterokrotnie spadnie emisja pyłów. Jak zapewnili przedstawiciele realizującej inwestycję Elektrobudowy oraz budującej kocioł firmy Foster Wheeler, przebiega ona terminowo i bez żadnych zakłóceń.

"Ta inwestycja zapewni Tychom na kolejne dziesięciolecia dostawę energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, przy jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko" - zaznaczył prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

"Dla nas bardzo istotne jest to, żeby kontynuować działania, dzięki którym Tychy zasłużyły na miano zielonego tygrysa Śląska. Stawiamy na ekologiczny transport, prowadzimy wiele działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, ta inwestycja świetnie się wpisuje w taką politykę" - mówił z kolei prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

dwr2obd

Natomiast Tomczykiewicz przekonywał, że "inwestycja wpisuje się w politykę energetyczną kraju". "To niejedyny powstający właśnie taki obiekt na Śląsku, co zaprzecza słowom niektórych polityków, że nic się tu nie dzieje, nic się nie buduje, że to tylko czarna dziura. Już po kilku miesiącach od wmurowania aktu erekcyjnego inwestycja jest zaawansowana i z dużą determinacją realizowana" - powiedział wiceminister.

Budowa bloku ciepłowniczego o mocy elektrycznej 50 MW i cieplnej 86 MW w Zakładzie Wytwarzania Tychy jest jednym z głównych projektów realizowanych przez Tauron Ciepło. To drugi etap realizowanego przez spółkę projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. W pierwszym etapie w latach 2008 - 2012 m.in. przebudowano kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą w 100 proc. biomasę. Koszty obu etapów szacowane są na 782,5 mln zł.

Tauron Polska Energia jest jedną z największych polskich firm. Zajmuje się wydobyciem węgla oraz wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju.

Tauron Ciepło jest jedną z największych spółek ciepłowniczych w kraju, zatrudnia ok. 2100 pracowników. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych, wchodzących w skład tej spółki, wynosi 1777 MW, a łączna długość jej sieci ciepłowniczej to 1100 km. Spółka dostarcza ciepło ok. 700 tys. odbiorców.

dwr2obd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwr2obd