Trwa ładowanie...
d1n2om1
24-03-2017 12:51

KNF chce do końca 2017 r. zaktualizować kilka rekomendacji dla banków

Komisja Nadzoru Finansowego chce do końca 2017 r. dokonać przeglądu i aktualizacji części obowiązujących rekomendacji. Będzie także podejmować decyzje dotyczące zatwierdzenia przygotowanych przez banki planów naprawy - poinformował PAP zastępca przewodniczącego KNF Filip Świtała.

Share
d1n2om1

"Pracujemy obecnie nad kilkoma rekomendacjami, w szczególności chcemy przejrzeć rekomendacje, które obowiązują już dość długo - między innymi Rekomendację B dotyczącą ograniczania ryzyka inwestycji finansowych banków i Rekomendację G dotyczącą zarządzania ryzykiem stopy procentowej w bankach" - powiedział PAP Świtała.

"Będziemy chcieli znowelizować Rekomendację H dotyczącą systemu kontroli wewnętrznej w bankach, ale w powiązaniu z Rekomendacją S dotyczącą kredytów mieszkaniowych. Rekomendacja to powinna zostać rozszerzona o zasady dotyczące kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową" - dodał.

Poinformował, że rekomendacje te powinny zostać zaktualizowane do końca 2017 roku.

Zgodnie z nowym prawem implementującym unijną dyrektywę, banki są zobowiązane do opracowania planów naprawy. Świtała poinformował, że plany te zostały przez większość banków przygotowane i banki wystąpiły z wnioskami do KNF o ich zatwierdzenie.

"Zależy nam na tym, aby plany te były po pierwsze wiarygodne, a po drugie wykonalne. Aby działania, które będą zawarte w tych planach pozwoliły uniknąć eskalacji negatywnych zjawisk, gdyby się takie pojawiły, a z drugiej strony pozwoliły zabezpieczyć utrzymanie działalności w obszarach uznanych za krytyczne" - powiedział Świtała.

"Wnioski te są obecnie przedmiotem naszej oceny" - dodał.

d1n2om1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2om1
d1n2om1