Trwa ładowanie...
d1y1yes
d1y1yes

KNF: Dodatkowy czas na dokapitalizowanie SKOK Jowisz

Komisja Nadzoru Finansowego dała dodatkowy czas Kasie Krajowej SKOK na dokapitalizowanie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Jowisz" w Czeladzi - poinformowała KNF w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu.
Share
d1y1yes

Z wnioskiem o wyznaczenie dodatkowego czasu wystąpiła, jak wynika z komunikatu, sama Kasa Krajowa SKOK.

15 marca KNF podjęła jednogłośnie decyzję o umorzeniu postępowania w przedmiocie przejęcia SKOK Jowisz w Czeladzi przez inną spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

Jednocześnie komisja postanowiła wtedy o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zbadania możliwości przejęcia SKOK Jowisz przez bank i ogłosiła, że oczekuje na zgłoszenia banków, zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK Jowisz.

d1y1yes

KNF dała zainteresowanym bankom termin do dnia 29 marca 2016 r. włącznie. Banki miały zasięgać informacji u zarządcy komisarycznego SKOK Jowisz.

W międzyczasie, jak wynika z komunikatu, pojawiła się możliwość dokapitalizowania SKOK Jowisz przez Kasę Krajową SKOK.

Rzecznik Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski pytany przez PAP o tę sprawę powiedział jedynie, że "wszelkie działania Kasy Krajowej mają na celu stabilizacje poszczególnych kas, jednak udzielenie pomocy stabilizacyjnej zależy od przedstawienia przez nie wiarygodnego programu naprawczego".

"Dotyczy to także kas, w których KNF ustanowiła zarządców komisarycznych. Zatem to od tych zarządców zależy, którym kasom Kasa Krajowa udzieli pomocy stabilizacyjnej" - zaznaczył rzecznik.

d1y1yes

Dodał także, że zdaniem KK SKOK najlepszym sposobem autosanacji sytuacji w poszczególnych kasach, znajdujących się w trudnej sytuacji, jest ich przejmowanie przez inne kasy. Dopiero gdy to nie nastąpi, powinno następować przejmowanie przez banki, w zależności od gotowości podjęcia tej ostatniej procedury przez KNF i BFG.

Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak mówił w ostatniej rozmowie z PAP, że obecnie działa 46 kas, w 17 jest postępowanie w sprawie ustanowienia zarządcy komisarycznego, 38 ma zobowiązania do przygotowania programu naprawczego razem z kasą krajową, w 10 program jest realizowany. Cztery zostały zawieszone, cztery przejęte przez bank, jedna kasa przejęta przez inną kasę. 2015 rok 21 kas skończyło ze stratą, 16 po styczniu 2016 r. ma stratę. "A środków w Kasie Krajowej na funduszu stabilizacyjnym już praktycznie nie ma" - zaznaczył szef KNF.

W ostatni wtorek KNF wydłużyła termin na ewentualne przejęcie Powszechnej SKOK w Knurowie przez bank do 20 kwietnia. Było to związane z otrzymaniem "zgłoszeń od dwóch banków (jednego banku komercyjnego i jednego banku spółdzielczego), zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Knurowie".

d1y1yes

Podziel się opinią

Share
d1y1yes
d1y1yes