KNF: ograniczenie wynagrodzeń w TFI należy wprowadzać stopniowo
Ograniczenie maksymalnej wysokości wynagrodzenia stałego towarzystwa za zarządzanie funduszem inwestycyjnym powinno być wprowadzane stopniowo - wynika z komunikatu KNF w sprawie stanowiska Urzędu Komisji.
31.03.2017 18:15
KNF przekazała w piątek w komunikacie stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie implementacji unijnej dyrektywy MiFID II "w zakresie dotyczącym wprowadzenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia stałego za zarządzanie funduszem inwestycyjnym otwartym oraz specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym".
29 marca br. UKNF przekazał rekomendowane rozwiązania regulacyjne, dotyczące implementacji MiFID II. Zaproponował wtedy ograniczenie wysokości wynagrodzeń pobieranych przez TFI za zarządzanie funduszami oraz wysokości opłat za odkupienie jednostek uczestnictwa - to niektóre propozycje Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. TFI uznały, że zmiany mogą mieć dla nich dramatyczne skutki.
W piątkowym komunikacie stwierdza, że "ograniczenie maksymalnej wysokości wynagrodzenia stałego towarzystwa za zarządzanie funduszem inwestycyjnym otwartym oraz specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym powinno być, w opinii UKNF, wprowadzane stopniowo".
Stanowisko to UKNF przyjął "mając na uwadze, iż sytuacja finansowa i kapitałowa poszczególnych towarzystw funduszy inwestycyjnych jest istotnie zróżnicowana, w zależności od skali i profilu działalności, jak i usytuowania danego towarzystwa w grupie kapitałowej, charakteru tej grupy (przykładowo grupa bankowa, ubezpieczeniowa, firmy inwestycyjnej) czy też braku grupy kapitałowej".
W związku z tym UKNF proponuje, aby maksymalną wysokość wynagrodzenia stałego za zarządzanie oboma rodzajami funduszy określał Minister Finansów w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego. A także, by "docelowy limit maksymalnego wynagrodzenia na poziomie 2 proc. wartości aktywów netto funduszu w skali roku, osiągnięty został stopniowo do 2022 roku". "W pierwszym roku po wejściu w życie ustawy nie przewiduje się zmiany dotychczasowego reżimu regulacyjnego" - dodaje komunikat.
"Atutem proponowanego rozwiązania jest możliwość elastycznego podejścia regulacyjnego w kontekście zdarzeń, które będą w przyszłości zachodzić na rynku funduszy inwestycyjnych oraz to, że jest ono spójne z oczekiwaniami rynku" - czytamy w komunikacie KNF.