Trwa ładowanie...
d8exng9
05-05-2016 12:10

KNF ostrzega przed dopuszczaniem pośredników do bankowych płatności internetowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do rachunku bankowego, zlecanie przelewów oraz pobieranie historii rachunku podmiotom innym niż bank, w którym prowadzony jest dany rachunek. Zaznacza, że grozi to utratą środków na rachunku.

d8exng9
d8exng9

W informacji opublikowanej na stronie internetowej UKNF podkreślił, że chodzi np. o sytuacje, gdy sklepy internetowe umożliwiają nabywcom płatność zgodnie z następującym schematem: po dokonaniu zakupu towaru lub usługi na platformie internetowej i przejściu do etapu płatności, klient jest przekierowywany na stronę pośrednika, gdzie podaje dane do logowania do własnego rachunku bankowego (login/identyfikator oraz hasło), a także generowane automatycznie hasło jednorazowe.

Klient wszystkie te dane przekazuje pośrednikowi. Po otrzymaniu danych, pośrednik - zalogowany za pośrednictwem klienta na jego rachunek bankowy - inicjuje realizację płatności z rachunku klienta na rachunek dostawcy towaru lub usługi. Ponadto, pośrednik często zastrzega sobie prawo do odczytania salda konta posiadacza rachunku oraz sprawdzenia historii transakcji na rachunku, w celu kontroli, czy na rachunku przeprowadzane były uprzednio transakcje za jego pośrednictwem.

Według UKNF korzystanie z pośredników przy dokonywaniu płatności bankowych przez internet może być naruszeniem umowy o prowadzenie rachunku bankowego, skutkować utratą prawa do reklamacji transakcji bankowych i zwolnieniem banku z odpowiedzialności ochrony środków na rachunku, wreszcie grozi przechwyceniem danych do logowania przez podmioty nieuprawnione.

"UKNF przypomina, że podstawową zasadą bezpieczeństwa w bankowości internetowej jest niepodawanie w żadnym wypadku komukolwiek danych pozwalających na dostęp do rachunku bankowego, gdyż grozi to utratą środków" - czytamy w informacji.

d8exng9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8exng9