KNF ostrzega przed zwłoką w uchwalaniu ustawy o emeryturach z OFE

Ustawa o zakładach emerytalnych, określająca
zasady wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych jest
priorytetowa. Musi zostać uchwalona przynajmniej 12 miesięcy przed
rozpoczęciem wypłat - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru
Finansowego Stanisław Kluza.

_ Dwanaście miesięcy to absolutne minimum _- powiedział Kluza podczas środowej konferencji prasowej.

Odniósł się w ten sposób do informacji marszałka Sejmu Ludwika Dorna, który zapowiedział, że Sejm obecnej kadencji nie zajmie się ustawą o zakładach emerytalnych. We wtorek Dorn powiedział, że ustawa jest "wysoce kontrowersyjna", a Sejm powinien zająć się tymi ustawami, "które ze względów budżetowych mają szanse na uchwalenie".

Pierwsze wypłaty emerytur z OFE powinny się rozpocząć w 2009 r., jednak dotychczas nie ma ustawy regulującej ich zasady. Rząd jeszcze nie przyjął projektu ustawy.

Zdaniem Kluzy, "ustawa jest na finalnym etapie", zaś projekt jest "stosunkowo dobrym aktem prawnym i na dziś spełnia kryteria, by być złożonym do Sejmu".

Dodał, że nawet jeśli Sejm się rozwiąże, to nad projektem w obecnym kształcie można pracować.

_ Jeśli chcemy w 2009 r. wypłacić pierwszą emeryturę (z OFE), to ZUS potrzebuje ok. 12 miesięcy. Zdecydowanie lepiej by się stało, gdyby teraz (ustawa) została przyjęta _- podkreślił Kluza. Wskazał, że czasu na przygotowania potrzebują też firmy ubezpieczeniowe, które będą chciały prowadzić zakłady emerytalne oraz sam nadzór, by wydać stosowne licencje.

W obecnie obowiązującym systemie emerytalnym 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS, a 7,3 proc. do wybranego OFE, którym zarządza prywatna instytucja - powszechne towarzystwo emerytalne.

Źródło artykułu:PAP
ofeemeryturykluza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)