Trwa ładowanie...
d2su5vg
ofe

KNF ostrzega przed zwłoką w uchwalaniu ustawy o emeryturach z OFE

Ustawa o zakładach emerytalnych, określająca
zasady wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych jest
priorytetowa. Musi zostać uchwalona przynajmniej 12 miesięcy przed
rozpoczęciem wypłat - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru
Finansowego Stanisław Kluza.

Share
d2su5vg

_ Dwanaście miesięcy to absolutne minimum _- powiedział Kluza podczas środowej konferencji prasowej.

Odniósł się w ten sposób do informacji marszałka Sejmu Ludwika Dorna, który zapowiedział, że Sejm obecnej kadencji nie zajmie się ustawą o zakładach emerytalnych. We wtorek Dorn powiedział, że ustawa jest "wysoce kontrowersyjna", a Sejm powinien zająć się tymi ustawami, "które ze względów budżetowych mają szanse na uchwalenie".

Pierwsze wypłaty emerytur z OFE powinny się rozpocząć w 2009 r., jednak dotychczas nie ma ustawy regulującej ich zasady. Rząd jeszcze nie przyjął projektu ustawy.

d2su5vg

Zdaniem Kluzy, "ustawa jest na finalnym etapie", zaś projekt jest "stosunkowo dobrym aktem prawnym i na dziś spełnia kryteria, by być złożonym do Sejmu".

Dodał, że nawet jeśli Sejm się rozwiąże, to nad projektem w obecnym kształcie można pracować.

_ Jeśli chcemy w 2009 r. wypłacić pierwszą emeryturę (z OFE), to ZUS potrzebuje ok. 12 miesięcy. Zdecydowanie lepiej by się stało, gdyby teraz (ustawa) została przyjęta _- podkreślił Kluza. Wskazał, że czasu na przygotowania potrzebują też firmy ubezpieczeniowe, które będą chciały prowadzić zakłady emerytalne oraz sam nadzór, by wydać stosowne licencje.

W obecnie obowiązującym systemie emerytalnym 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS, a 7,3 proc. do wybranego OFE, którym zarządza prywatna instytucja - powszechne towarzystwo emerytalne.

d2su5vg

Podziel się opinią

Share
d2su5vg
d2su5vg