Trwa ładowanie...

KNF przeciwna wypłacie dywidendy przez banki w kryzysie

Komisja Nadzoru Finansowego, odnosząc się do
propozycji zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy,
poinformowała, że żaden bank nie może sobie pozwolić na
osłabianie siły kapitałowej. Wypłata dywidendy o dużej wartości
powoduje wypływ znacznych środków z sektora finansowego, obniżając
jego płynność.

KNF przeciwna wypłacie dywidendy przez banki w kryzysieŹródło: Jupiterimages
d33srj3
d33srj3

Komisja Nadzoru Finansowego, odnosząc się do propozycji zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy, poinformowała, że żaden bank nie może sobie pozwolić na osłabianie siły kapitałowej. Wypłata dywidendy o dużej wartości powoduje wypływ znacznych środków z sektora finansowego, obniżając jego płynność.

"W warunkach podwyższonego ryzyka działalności żaden bank nie może sobie pozwolić na osłabianie siły kapitałowej. Nawet czasowe zmniejszenie funduszy własnych instytucji, która ma znaczący udział w rynku, ogranicza jej zdolność od udzielania kredytów i w istotny sposób wpływa na akcję kredytową w całym sektorze. Dodatkowo, wypłata dywidendy o dużej wartości powoduje wypływ znacznych środków z sektora finansowego, obniżając jego płynność" - podała Komisja w komunikacie prasowym.

KNF poinformowała, że posiadanie silnej bazy kapitałowej jest podstawą do rozwoju akcji kredytowej.

"(...) dlatego zatrzymanie zysków i rezygnacja z wypłaty dywidendy przez banki jest działaniem antycyklicznym, wpisującym się w wysiłek na rzecz łagodzenia skutków kryzysu" - podała KNF w raporcie.

d33srj3

Komisja poinformowała, że nadzór ma możliwość ingerencji tylko w razie przekroczenia przez bank norm ostrożnościowych wyznaczonych prawem. W innych wypadkach nadzór wydaje zalecenia i rekomendacje.

"Banki o zbyt niskich kapitałach w stosunku do skali i charakteru ich działalności będą przedmiotem szczególnego zainteresowania nadzoru. W przypadku obniżenia współczynnika wypłacalności poniżej wymaganego minimum zarząd będzie się musiał liczyć z koniecznością przedstawienia nadzorowi programu naprawczego" - podano w raporcie.

Komisja wcześniej zarekomendowała bankom bardzo ostrożne podejście do dywidendy i przeznaczenie jak największej części zysków za 2008 r. na zasilenie funduszy własnych.

Zdecydowana większość zarządów banków zarekomendowała, by zysku za 2008 rok nie wypłacać na dywidendy.

PKO BP poinformował o planach wypłaty z zysku netto za 2008 rok 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że do akcjonariuszy trafiłby prawie cały zeszłoroczny zysk netto banku. Wcześniej zarząd rekomendował, by bank nie wypłacał dywidendy za 2008 rok. (PAP)

d33srj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33srj3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj