KNF przeciwna wypłacie dywidendy przez banki w kryzysie
Komisja Nadzoru Finansowego, odnosząc się do
propozycji zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy,
poinformowała, że żaden bank nie może sobie pozwolić na
osłabianie siły kapitałowej. Wypłata dywidendy o dużej wartości
powoduje wypływ znacznych środków z sektora finansowego, obniżając
jego płynność.
Komisja Nadzoru Finansowego, odnosząc się do propozycji zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy, poinformowała, że żaden bank nie może sobie pozwolić na osłabianie siły kapitałowej. Wypłata dywidendy o dużej wartości powoduje wypływ znacznych środków z sektora finansowego, obniżając jego płynność.
"W warunkach podwyższonego ryzyka działalności żaden bank nie może sobie pozwolić na osłabianie siły kapitałowej. Nawet czasowe zmniejszenie funduszy własnych instytucji, która ma znaczący udział w rynku, ogranicza jej zdolność od udzielania kredytów i w istotny sposób wpływa na akcję kredytową w całym sektorze. Dodatkowo, wypłata dywidendy o dużej wartości powoduje wypływ znacznych środków z sektora finansowego, obniżając jego płynność" - podała Komisja w komunikacie prasowym.
KNF poinformowała, że posiadanie silnej bazy kapitałowej jest podstawą do rozwoju akcji kredytowej.
"(...) dlatego zatrzymanie zysków i rezygnacja z wypłaty dywidendy przez banki jest działaniem antycyklicznym, wpisującym się w wysiłek na rzecz łagodzenia skutków kryzysu" - podała KNF w raporcie.
Komisja poinformowała, że nadzór ma możliwość ingerencji tylko w razie przekroczenia przez bank norm ostrożnościowych wyznaczonych prawem. W innych wypadkach nadzór wydaje zalecenia i rekomendacje.
"Banki o zbyt niskich kapitałach w stosunku do skali i charakteru ich działalności będą przedmiotem szczególnego zainteresowania nadzoru. W przypadku obniżenia współczynnika wypłacalności poniżej wymaganego minimum zarząd będzie się musiał liczyć z koniecznością przedstawienia nadzorowi programu naprawczego" - podano w raporcie.
Komisja wcześniej zarekomendowała bankom bardzo ostrożne podejście do dywidendy i przeznaczenie jak największej części zysków za 2008 r. na zasilenie funduszy własnych.
Zdecydowana większość zarządów banków zarekomendowała, by zysku za 2008 rok nie wypłacać na dywidendy.
PKO BP poinformował o planach wypłaty z zysku netto za 2008 rok 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że do akcjonariuszy trafiłby prawie cały zeszłoroczny zysk netto banku. Wcześniej zarząd rekomendował, by bank nie wypłacał dywidendy za 2008 rok. (PAP)
Przeczytaj komentarz "Wszyscy chcą dobrze. Oby nie wyszło jak zawsze"