KNF ustanowiła zarządców komisarycznych w dwóch SKOK-ach (aktl.2)

#
dochodzi komunikat Kasy Krajowej SKOK i szerszy background
#

29.07.2015 15:00

29.07. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych w dwóch kasach: Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Polska w Warszawie i Powszechnej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Knurowie - podała w środę KNF. To kolejne zarządy ustanowione przez Komisję.

Rzecznik Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski ocenił, że ustanawianie przez Komisję zarządcy nie przyczyniają się do poprawy sytuacji poszczególnych SKOK-ów.

Jak podano w komunikacie KNF, na zarządcę komisarycznego w SKOK Polska została powołana Małgorzata Korsakowska-Słowik, a w Powszechnej SKOK - Krzysztof Brejdak. "Są to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do sprawowania tych funkcji" - podkreśliła KNF.

KNF poinformowała, że w przypadku obu SKOK-ów ich aktywa nie wystarczają na zaspokojenie ich zobowiązań. Pomimo pomocy finansowej udzielonej obu SKOK-om przez Kasę Krajową, posiadają one ujemne fundusze własne i wykazują straty z lat ubiegłych oraz bieżące straty finansowe. "Oznacza to, że dotychczasowa pomoc ze strony Kasy Krajowej okazała się niewystarczająca w stosunku do sytuacji obu SKOK-ów" - wyjaśniono w komunikacie.

Działania zarządców komisarycznych - jak zaznaczyła KNF - mają służyć wzmocnieniu obu SKOK-ów.

"Zarządcy komisaryczni zostali zobowiązani do opracowania i uzgodnienia z KNF programów postępowania naprawczego, których realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków kas. Zarządcy komisaryczni będą kierować realizacją programów oraz informować KNF, Kasę Krajową i rady nadzorcze kas o efektach prowadzonych działań naprawczych" - dodała KNF.

KNF zapewniła, że "ustanowienie zarządców komisarycznych nie wpływa na organizację i sposób działania kas () z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK".

Decyzje KNF nie wpływają też na sposób obsługi członków SKOK. "Obie kasy nadal będą świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z ich członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kas. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK. Z dniem ustanowienia zarządców komisarycznych, dotychczasowi członkowie zarządów obu SKOK, zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają" - napisano w komunikacie.

KNF poinformowała ponadto, że na zarządców komisarycznych przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących kas, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie. Komisja przypomniała, że depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W czerwcu br. KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej "Kujawiak" we Włocławku, a wcześniej wprowadziła takie zarządy w pięciu kasach. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak mówił w listopadzie w ub.r. w Senacie o ponad 20 postępowaniach komisji o ustanowienie komisarza, w tym także w Kasie Krajowej SKOK. Jak wówczas podkreślał, żadna z decyzji o ustanowienie zarządu komisarycznego nie została zakwestionowana przez sąd.

Zdaniem premier Ewy Kopacz SKOK-i to obciążenie dla systemu bankowego. Jak mówiła w poniedziałek szefowa rządu, osobom, które powierzyły swoje oszczędności tym instytucjom, wypłacono już ponad 3 mld zł.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała sprawozdanie podkomisji, która domaga się powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów, a także postawiła szereg postulatów legislacyjnych, m.in. dotyczący ułatwień we wprowadzaniu zarządów komisarycznych w kasach. Obecny na posiedzeniu komisji minister finansów Mateusz Szczurek poinformował, że SKOK-i nadal mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej.

We wtorek politycy PO pytali, czy PiS, zapowiadając, że nie obejmie SKOK-ów planowanym podatkiem bankowym, chce bronić pieniędzy senatora PiS, twórcy SKOK-ów Grzegorza Biereckiego. Z kolei według PiS PO występuje w obronie niepolskich banków.

W przesłanym w środę PAP oświadczeniu rzecznik Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski ocenił, że "ustanawianie przez Komisję zarządcy nie przyczyniają się do poprawy sytuacji poszczególnych SKOK-ów, a zwieńczeniem ich działalności jest zwykle przeniesienie polskiego, spółdzielczego kapitału w ręce banków komercyjnych".

Dunajski podkreślił, że ustawa o SKOK zakłada możliwość przejęcia kasy przez bank, jeżeli Kasa Krajowa nie jest w stanie udzielić jej pomocy stabilizacyjnej. "W przypadku SKOK Polska i SKOK Powszechna Kasa Krajowa udzieliła pomocy stabilizacyjnej potrzebnej do sięgnięcia współczynnika z art. 74c na wymaganym poziomie 1 proc." - zaznaczył. Dodał, że aktywa tych dwóch kas stanowią "zaledwie niewielki odsetek aktywów całego sektora i wprowadzenie zarządów komisarycznych bądź zmiany w trybie działalności tych instytucji nie wpłyną na stabilność sektora SKOK".

W poniedziałek Kasa Krajowa SKOK zapowiedziała pozwy sądowe przeciw ministrowi Szczurkowi i posłance PO Joannie Musze w związku z ich wypowiedziami, "nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".

W środę Trybunał Konstytucyjny rozpatruje cztery skargi dotyczące przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. To wnioski prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz dwóch grup posłów PiS, a także senatorów PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)