Trwa ładowanie...
dokhv0y
gieŁda

KNF zwraca się do banków o przegląd zasad polityki kredytowania

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do banków działających w Polsce o dokonanie przeglądu obecnych zasad polityki kredytowej oraz procedur towarzyszących udzielaniu kredytów. W ocenie komisji brak obiektywizmu i konserwatyzmu w ocenie zdolności kredytowej może doprowadzić do nadmiernej ekspozycji na ryzyko - poinformowała KNF w piątek w liście skierowanym do banków
Share
dokhv0y

.

Komisja zwróciła się do banków w szczególności o: zweryfikowanie przyjmowanych w procesie oceny zdolności kredytowej parametrów kosztów utrzymania i obsługi zadłużenia posiadanych przez potencjalnego kredytobiorcę zobowiązań finansowych, dopuszczalnego poziomu obciążenia jego dochodu spłatą zobowiązań, uwzględnienie wrażliwości wielkości obciążenia dochodów na zmianę warunków ekonomicznych oraz szersze wykorzystanie baz danych w weryfikacji poziomu zadłużenia klientów i historii spłat.

"Analizy i działania inspekcyjne przeprowadzone przez KNF potwierdziły, że dynamicznemu rozwojowi rynku kredytów dla gospodarstw domowych w ostatnich kilku latach towarzyszyło stopniowe rozluźnianie przez banki polityki kredytowej, głównie poprzez obniżanie wymogów przy analizie zdolności kredytowej klienta, wydłużanie okresu kredytowania oraz zwiększanie relacji zadłużenia do zabezpieczenia" - napisano w liście.

dokhv0y

W opinii KNF ustalanie przez niektóre banki minimalnych poziomów kosztów utrzymania potencjalnych kredytobiorców poniżej progów socjalnych jest dowodem braku niezbędnej ostrożności w zarządzaniu ryzykiem.

KNF w liście do banków napisała także, że niepokojąca jest praktyka dopuszczania do obciążenia dochodu klientów obsługą zadłużenia powyżej 50 proc. oraz, że istotnym elementem jest również weryfikacja wiarygodności informacji wykorzystywanych przy ocenie zdolności kredytowej.

"Według KNF brak obiektywizmu i konserwatyzmu w ocenie zdolności kredytowej oraz akceptacji wniosków kredytowych może doprowadzić do nadmiernej ekspozycji na ryzyko. Dlatego mając na względzie bezpieczeństwo sektora bankowego oraz klientów KNF zwraca się do banków o dokonanie niezbędnych analiz i działań w tym zakresie oraz informację o podjętych krokach" - napisała KNF.

dokhv0y

Podziel się opinią

Share
dokhv0y
dokhv0y