Koalicja na rzecz rynku kapitałowego apeluje o rozwiązania ws. OFE nieszkodzące giełdzie (opis)
19.08. Warszawa (PAP) - Koalicja na rzecz rynku kapitałowego, którą tworzą Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Związek Maklerów i Doradców, Polskie...
19.08.2013 | aktual.: 19.08.2013 14:38
19.08. Warszawa (PAP) - Koalicja na rzecz rynku kapitałowego, którą tworzą Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Związek Maklerów i Doradców, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, apelują do rządu o wypracowanie takich rozwiązań dotyczących OFE, które nie prowadzą do destabilizacji rynku kapitałowego i ograniczenia finansowania rozwoju firm przez krajowy kapitał.
Koalicja na rzecz rynku kapitałowego wskazuje na cztery elementy decydujące o utrzymaniu stabilności wartości portfela inwestycji OFE.
W jej opinii, przyjęte rozwiązania powinny mieć charakter systemowy i powinny odnosić się kompleksowo do systemu emerytalnego, nie zaś tylko do drugiego filaru. Koalicja jest zdania, że należy odrzucić formułę dobrowolności uczestnictwa w OFE, gdyż prowadzić to może do transferu praktycznie wszystkich środków z OFE do ZUS.
Elementem portfeli inwestycyjnych OFE muszą pozostać instrumenty dłużne odpowiadające w swojej strukturze dzisiejszym obligacjom Skarbu Państwa, co pozwoli uzyskać odpowiednią stabilność portfelom OFE. Forma tych instrumentów dłużnych (np. obligacje emerytalne, lokata w ZUS) i sposób rozliczeń powinny stać się przedmiotem prac ekspertów.
Zdaniem Koalicji, przejęcie przez ZUS lub inny publiczny podmiot akcji znajdujących się obecnie w portfelach OFE stanowić będzie jednoznaczne zagrożenie dla stabilności rynków kapitałowych, jako że jego efektem mogą być dramatyczne spadki kursów w wyniku nadmiernej podaży papierów wartościowych.
"Dodatkowo zwracamy uwagę na konieczność wprowadzania systemowych rozwiązań stymulujących rozwój III filaru, bez którego emerytury Polaków spadną do poziomów nieakceptowalnych przez dużą część społeczeństwa" - napisała Koalicja na rzecz rynku kapitałowego w komunikacie prasowym.
Koalicja przypomina, że fundusze emerytalne w różnej formie zainwestowały w polskie przedsiębiorstwa ponad 100 mld złotych. OFE posiadają obecnie akcje 252 spółek przy 372 spółkach notowanych na podstawowym rynku GPW. Dzięki OFE kilkaset polskich przedsiębiorstw - w większości zbyt małych, aby mieć dostęp do finansowania na rynkach zagranicznych - mogło pozyskać środki na rozwój i inwestycje.
Na koniec 2012 roku OFE miały akcje o wartości ponad 19 proc. całej kapitalizacji GPW (w tym 15 proc. w spółkach z indeksu WIG 20 oraz 29 proc. w średnich i małych polskich spółkach spoza indeksu WIG 20). Udział OFE w akcjach znajdujących się w tzw. wolnym obrocie (bez udziału Skarbu Państwa i inwestorów strategicznych) wyniósł prawie 40 proc. Na koniec pierwszego kwartału OFE miały w portfelu papiery o wartości 103 mld zł.
"Otwarte Fundusze Emerytalne - dzięki pieniądzom ze składek emerytalnych wszystkich Polaków - finansują inwestycje polskich firm, są fundamentem rozwoju rynku kapitałowego i Giełdy w Warszawie, wspierają akcję kredytową, a tym samym pobudzają wzrost gospodarczy i zatrudnienie w Polsce" - uważają autorzy komunikatu.
"Ograniczenie aktywności OFE na rynku GPW może doprowadzić do destabilizacji giełdy, odpływu inwestorów zagranicznych, co wpłynie negatywnie na wyceny spółek notowanych na parkiecie w Warszawie" - dodają.
W czerwcu ministrowie pracy i finansów zaproponowali trzy warianty zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Wybór jednego z tych wariantów ma nastąpić we wrześniu. (PAP)
pr/ ana/