„Kobieta, która rzuciła wyzwanie bankom” odwiedziła Polskę
Zatrzęsła finansami w Ameryce. Poszła na wojnę z wielkimi bankami. Ruszyła z posad miliardy dolarów. Kristen Christian, inicjatorka jednej z najbardziej spektakularnych akcji w świecie finansów, odwiedziła Polskę, gdzie wzięła udział w konferencji prasowej zatytułowanej „Siła mediów społecznościowych w obronie konsumentów”.
01.06.2012 | aktual.: 01.06.2012 16:44
Kristen Christian, 28-letnia mieszkanka Los Angeles sprawiła, że w ciągu miesiąca ponad 650 tysięcy Amerykanów przeniosło 4,5 miliarda dolarów oszczędności z wielkich banków komercyjnych do unii kredytowych (odpowiedników polskich SKOK-ów). Był to wyraz sprzeciwu wobec podwyżek narzucanych przez wielkie korporacje. Jej działalność wstrząsnęła światową finansjerą i zaszokowała świat mediów. Nieznaną wcześniej właścicielkę galerii prestiżowy magazyn „More” zaliczył do grona najbardziej wpływowych i dynamicznie działających kobiet świata, wraz z królową brytyjską Elżbietą II, czy Angelą Merkel.
Na zaproszenie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych Christian przyjechała do Polski. Tu miała okazję zapoznać się z historią i zasadami funkcjonowania polskich kas kredytowych. Podsumowując swoje pierwsze wrażenia podkreśliła, że jest zachwycona Polską i Polakami. W szczególności historią naszego kraju. – Dziś widziałam zgromadzone w Kasie Stefczyka eksponaty poświęcone historii polskich unii kredytowych. Nie mogłam uwierzyć, patrząc na kopertę z czasów zaborów, że kiedy kraj pozostawał pod okupacją, ludzie potrafili rozwijać się i współpracować. Wielka determinacja Polaków jest na pewno powodem do dumy – mówiła.
Na konferencji prasowej zwołanej specjalnie dla przedstawienia idei Bank Transfer Day i wyjaśnienia jej fenomenu, inicjatorka akcji podkreśliła, że mimo oficjalnego zakończenia BTD, trwa on cały czas. Obecnie liczbę klientów, którzy za sprawą BTD przenieśli swoje oszczędności do lokalnych unii kredytowych szacuje się na 2,5 mln.
Sukces akcji to wynik zarówno wzrostu świadomości konsumentów, jak również sprzeciwu wobec nastawionej na zysk, a nie na człowieka, polityki banków. Alternatywę dla instytucji komercyjnych Christian dostrzega w uniach kredytowych. – Unie kredytowe kształtują życie lokalnych społeczności, dają miejsca pracy, a wypracowane przez nie zyski zasilają krajową gospodarkę. Bezinteresowność ich misji i zaangażowanie pracujących tam ludzi odgrywa istotną rolę w kształtowaniu relacji międzyludzkich, budowaniu lokalnej społeczności – mówiła inicjatorka BTD.
Czas kryzysu, zdaniem Christian, powinien jeszcze bardziej uwrażliwić nas na mądre zagospodarowanie własnych, ciężko zarobionych pieniędzy. – Wasze pieniądze, pieniądze lokalnych społeczności, powierzacie bankom i w ten sposób doprowadzacie do ich eksportu. Najwyższy czas, żebyście wzięli państwo za siebie odpowiedzialność. Jeżeli dostrzeżecie, że jakiś podmiot gospodarczy nie przyczynia się do rozwoju waszego kraju, trzeba zwrócić się przeciwko niemu i przestać w niego inwestować. Ważną rzeczą jest, aby tę informację o alternatywie, jaką są SKOK-i poszerzać, żeby działać wspólnie dla wspólnego dobra – mówiła zgromadzonym na konferencji dziennikarzom.
Jej opinię potwierdził obecny na konferencji Grzegorz Bierecki. – Komercyjne instytucje finansowe nie mają wbudowanego w swoją strukturę hamulca. W uniach kredytowych tym hamulcem jest klient, który jednocześnie jest ich współwłaścicielem. On ogranicza zapędy instytucji. Apetyty instytucji komercyjnych mogą być powstrzymywane tylko na dwa sposoby – regulacją wewnętrzną państwa, z którą w Polsce mamy niewiele do czynienia i istnieniem alternatywy na rynku. – mówił prezes Krajowej SKOK. – To, że SKOK-i działają jest korzyścią nie tylko dla 2,5 miliona gospodarstw domowych. Jest korzyścią także dla tych, którzy nie należą do Kas. Bo fakt, że jesteśmy obecni sprawia, że wielkie korporacje muszą brać pod uwagę naszą ofertę. Zatem unie kredytowe na świecie są strażnikiem interesów wszystkich konsumentów – dodał Grzegorz Bierecki.
– Całym sercem wierzę, że misja unii kredytowych w Stanach Zjednoczonych to wzajemna pomoc jednych ludzi drugim. Wierzę, że w Ameryce ta misja sprawi, że mój naród znów zacznie powróci do dobrej kondycji i zacznie dobrze prosperować – powiedziała na zakończenie swojej wizyty Christian, życząc tego samego Polakom.