Trwa ładowanie...
zus
Martyna Kośka
10-10-2017 18:25

Kobiety dostaną znacznie niższe emerytury niż mężczyźni. Dane ZUS nie pozostawiają wątpliwości

Różnica pomiędzy świadczeniami emerytalnymi kobiet i mężczyzn dla wielu przyszłych emerytów może być niemiłym zaskoczeniem. W niektórych miastach średnie świadczenia przysługujące mężczyznom są wyższe o 2 tysiące złotych. Przepisy nie zabraniają jednoczesnego pobierania emerytury i kontynuowania pracy, więc opłaca się zrezygnować z dotychczasowej pracy choćby na jeden dzień, złożyć wniosek o emeryturę – i ponownie zatrudnić.

Kobiety dostaną znacznie niższe emerytury niż mężczyźni. Dane ZUS nie pozostawiają wątpliwościŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1cp77l
d1cp77l

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku kobiet i 65 – dla mężczyzn. Pierwsze wnioski zainteresowani mogli składać od 1 września. Z danych ZUS wynika, że w ciągu 40 dni Urząd przyjął 224 tys. wniosków o przyznanie emerytury z tytułu obniżonego wieku.

W obowiązującym systemie emerytalnym wysokość uzyskiwanego świadczenia jest bezpośrednio powiązana z uzbieranym przez lata pracy kapitałem oraz przewidywaną długością życia po zakończeniu pracy. Oznacza to, że przechodząc na wcześniejszą emeryturę, Polacy siłą rzeczy muszą liczyć się z niższymi świadczeniami. Już po kilku dniach obowiązywania nowego systemu znajduje to odzwierciedlenie w liczbach.

O ile pod koniec 2015 r. przeciętna emerytura wynosiła 2 116,45 zł (kobieta dostawała średnio 1 784,07 zł, mężczyzna 2 601,04 zł), średnia emerytura kobiet wypłacona według nowych zasad wynosi 1540 zł, a mężczyzn – 2 800 zł.

d1cp77l

To dane uśrednione w skali całego kraju, bo w poszczególnych miastach rozbieżność między świadczeniami przyznawanymi kobietom i mężczyznom może wynosić nawet ponad 1300 zł, a w najbardziej ekstremalnych sytuacjach – ok. 2 000 zł (przypadek Rybnika).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Na emeryturze można dodatkowo pracować

Co kobiety mogą zrobić, by wypracować wyższe świadczenia emerytalne? Na gruncie polskiego systemu ubezpieczeń społecznych ważna jest wysokość zarobków, a przez to odprowadzanych składek. Liczy się też moment zakończenia aktywności zawodowej. Rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego to świadczenie wyższe o 8-10%.

Pewnym rozwiązaniem, które mogą rozważyć osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, jest przejście na emeryturę, a następnie powrót do aktywności zawodowej.

d1cp77l

*Zobacz też: *

Waloryzacja emerytur w 2018 r. Seniorzy dostaną podwyżki świadczeń

Zgodnie z prawem można bowiem pobierać emeryturę i pracować.

- Osoba występująca o emeryturę, a następnie powracająca do pracy, będzie miała do dyspozycji i emeryturę, i pensję. Przysługuje jej także prawo do ponownego obliczenia emerytury, jednak nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS w Pomorskiem.

d1cp77l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cp77l