Kobiety dostaną znacznie niższe emerytury niż mężczyźni. Dane ZUS nie pozostawiają wątpliwości

Różnica pomiędzy świadczeniami emerytalnymi kobiet i mężczyzn dla wielu przyszłych emerytów może być niemiłym zaskoczeniem. W niektórych miastach średnie świadczenia przysługujące mężczyznom są wyższe o 2 tysiące złotych. Przepisy nie zabraniają jednoczesnego pobierania emerytury i kontynuowania pracy, więc opłaca się zrezygnować z dotychczasowej pracy choćby na jeden dzień, złożyć wniosek o emeryturę – i ponownie zatrudnić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, odprowadzają zatem niższe składki. W efekcie mogą liczyć na niższe emerytury
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, odprowadzają zatem niższe składki. W efekcie mogą liczyć na niższe emerytury (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
WP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku kobiet i 65 – dla mężczyzn. Pierwsze wnioski zainteresowani mogli składać od 1 września. Z danych ZUS wynika, że w ciągu 40 dni Urząd przyjął 224 tys. wniosków o przyznanie emerytury z tytułu obniżonego wieku.

W obowiązującym systemie emerytalnym wysokość uzyskiwanego świadczenia jest bezpośrednio powiązana z uzbieranym przez lata pracy kapitałem oraz przewidywaną długością życia po zakończeniu pracy. Oznacza to, że przechodząc na wcześniejszą emeryturę, Polacy siłą rzeczy muszą liczyć się z niższymi świadczeniami. Już po kilku dniach obowiązywania nowego systemu znajduje to odzwierciedlenie w liczbach.

O ile pod koniec 2015 r. przeciętna emerytura wynosiła 2 116,45 zł (kobieta dostawała średnio 1 784,07 zł, mężczyzna 2 601,04 zł), średnia emerytura kobiet wypłacona według nowych zasad wynosi 1540 zł, a mężczyzn – 2 800 zł.

WP

Czytaj więcej: Gigantyczna różnica w emeryturach. ZUS wypłacił pierwsze pieniądze

To dane uśrednione w skali całego kraju, bo w poszczególnych miastach rozbieżność między świadczeniami przyznawanymi kobietom i mężczyznom może wynosić nawet ponad 1300 zł, a w najbardziej ekstremalnych sytuacjach – ok. 2 000 zł (przypadek Rybnika).

WP.PL
Podziel się
WP

Na emeryturze można dodatkowo pracować

Co kobiety mogą zrobić, by wypracować wyższe świadczenia emerytalne? Na gruncie polskiego systemu ubezpieczeń społecznych ważna jest wysokość zarobków, a przez to odprowadzanych składek. Liczy się też moment zakończenia aktywności zawodowej. Rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego to świadczenie wyższe o 8-10%.

Pewnym rozwiązaniem, które mogą rozważyć osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, jest przejście na emeryturę, a następnie powrót do aktywności zawodowej.

Zobacz też:
Waloryzacja emerytur w 2018 r. Seniorzy dostaną podwyżki świadczeń

WP

Zgodnie z prawem można bowiem pobierać emeryturę i pracować.

WP

- Osoba występująca o emeryturę, a następnie powracająca do pracy, będzie miała do dyspozycji i emeryturę, i pensję. Przysługuje jej także prawo do ponownego obliczenia emerytury, jednak nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS w Pomorskiem.

Polub WP Finanse
WP
WP