Kobiety w biznesie warto wspierać

Na całym świecie funkcjonują fundacje i projekty, które pomagają kobietom rozwijać przedsiębiorczość i kompetencje zawodowe. Część z nich działa w wyjątkowo trudnych warunkach: gdy wokół panuje wojna, bieda, głód, choroby, kulturowe zniewolenie. Fundacja Women for Women wspiera w Afryce budowę Centrum Możliwości (Opportunity Center), zaś w Azji organizuje szkolenia oraz rynek rękodzielniczej biżuterii.

Kobiety w biznesie warto wspierać
Źródło zdjęć: © Thinkstock

29.07.2013 | aktual.: 13.08.2013 09:38

Na całym świecie funkcjonują fundacje i projekty, które pomagają kobietom rozwijać przedsiębiorczość i kompetencje zawodowe. Część z nich działa w wyjątkowo trudnych warunkach: gdy wokół panuje wojna, bieda, głód, choroby, kulturowe zniewolenie. Fundacja Women for Women wspiera w Afryce budowę Centrum Możliwości (Opportunity Center), zaś w Azji organizuje szkolenia oraz rynek rękodzielniczej biżuterii.

Podobne inicjatywy są organizowane również w krajach, które nie mają tak poważnych problemów: USA, Wielka Brytania, Japonia. Doskonale jednak wiemy, że problemy istnieją: dyskryminacja firm prowadzonych przez kobiety w instytucjach finansowych, tzw. salary gap (różnica w pensji za tę samą pracę wykonywaną przez mężczyzn i kobiety), nieformalne zasady dotyczące niezatrudniania kobiet na wysokich stanowiskach. W tych krajach wsparcie zawodowe ma charakter bardziej rozwojowy: jest to raczej praca nad rozwojem istniejącego potencjału, nad utrzymaniem dotychczasowego kursu, nad opracowywaniem nowych pomysłów i budowaniem sieci kontaktów. Tym zajmują się m.in. Fundacja Tory Burch, organizująca spotkania networkingowe w całych Stanach Zjednoczonych czy Women’s Executive Network, zapewniająca mentoring dla kobiet z Kanady i Irlandii.

Również w Polsce działa kilka przedsięwzięć, których celem jest wsparcie kobiet w biznesie i na rynku pracy.

Projekt Przedsiębiorcza Kobieta należy do Fundacji SF Business Center Club. Projekt istnieje od trzech lat, działa w kilkunastu miastach: Białystok, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław. Jest jednym z największych przedsięwzięć skierowanych do polskich kobiet. W 2010 roku, został nagrodzony przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i zdobył miano PROjektu Roku 2010.

– Przedsiębiorcza Kobieta to przede wszystkim spotkania szkoleniowe dla młodych kobiet, działających w środowisku biznesowym oraz szukających szans na rozwój zawodowy – wyjaśnia Magdalena Zarzycka, Manager Ogólnopolski Projektu. – Mocno wierzymy, że sukces to nie tylko osiągnięcia zawodowe, ale także poczucie spełnienia w życiu osobistym. Podejmujemy tematy kluczowe dla rozwoju kariery, ale propagujemy także ideę work-life balance. Na spotkania zapraszamy prelegentki na co dzień związane z przedsiębiorczością, które dzielą się z uczestniczkami swoim bogatym doświadczeniem. Naszym celem jest podarowanie kobietom umiejętności i motywacji do działania.

Podobny z nazwy jest projekt Kobieta Przedsiębiorcza, organizowany przez Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych. Projekt otrzymał finansowe wsparcie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Działania 6.2. Wsparcie i promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Bezpośrednim celem było wsparcie kobiet z województwa podlaskiego w założeniu firmy, a działania obejmowały udział w bloku szkoleniowo-doradczym z zakresu szeroko pojętego prowadzenia biznesu, dotację inwestycyjną na rozpoczęcie działalności, comiesięczne wsparcie pomostowe, udział w kampanii promocyjnej. Efekt – w czasie trwania projektu (1.10.2010-30.09.2012) powstały 32 przedsiębiorstwa, m.in. gabinet weterynaryjny, pracownia architektury krajobrazu, agencja reklamy – można przeczytać w publikacji o programie pt. „Kobieta Przedsiębiorcza”, dostępnym na stronie internetowej Fundacji.

Ktoś może powiedzieć, że to nic takiego – przecież założenie firmy to pestka. Taką samą pestką jest też chodzenie do szkoły. Mimo to w Indiach działa program She’s the First, który pomaga młodym dziewczynom ukończyć gimnazjum – jako pierwsze osoby w historii ich rodzin. Programy wspierające nie są dla tych osób, którym się nie chce. Są szansą (wspomniane wcześniej „opportunity”) dla tych, którzy nie mają odpowiednich warunków. Ale jeśli jesteś kobietą powyżej 50-tego roku życia lub poniżej 24-tego roku, mieszkasz na terenie wiejskim i od dłuższego czasu nie pracowałaś zawodowo, to ilu chętnych pracodawców wyciągnie do ciebie pomocną dłoń? Niewielu, rzecz jasna. Dlatego każda taka inicjatywa jest cenna i warto o niej mówić. W każdym kraju, niezależnie od kultury, stanu gospodarki i stosunków społecznych.

Mariusz Ludwiński, AS, WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)