Trwa ładowanie...
andrzej adamczyk
05-10-2016 06:38

Kodeks urbanistyczno-budowlany zlikwiduje dziką urbanizację?

- W projekcie bez wątpienia jest wiele dobrych rozwiązań, ale mam wątpliwości, czy będzie prościej, łatwiej i czytelniej - ocenił Ryszard Kowalski szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Kodeks urbanistyczno-budowlany zlikwiduje dziką urbanizację?Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
dxe10ox
dxe10ox

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt gruntownej reformy prawa inwestycyjnego pod nazwą "Kodeks urbanistyczno-budowlany". Zastąpi on co najmniej 70 ustaw i rozporządzeń - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Dziewięć lat temu premier Donald Tusk obiecał radykalną deregulację w budownictwie. W 2008 r. powołano Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego, rozwiązaną dopiero po wygranych przez PiS wyborach przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka" - przypomina gazeta.

Prace nad "Kodeksem urbanistyczno-budowlanym" nie zostały jednak zarzucone przez resort. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się właśnie projekt tej "inwestorskiej biblii".

dxe10ox

- W projekcie bez wątpienia jest wiele dobrych rozwiązań, ale mam wątpliwości, czy będzie prościej, łatwiej i czytelniej - ocenił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Ryszard Kowalski szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Większość z nich ma zahamować dzikie rozlewanie się miast. Na obszarach "nowej urbanizacji" będzie można budować wyłącznie na podstawie planu miejscowego. Równocześnie gmina zobowiązałaby się do budowy dróg, infrastruktury technicznej (woda, kanalizacja) i społecznej (szkoły czy przedszkola).

Kodeks ma też umożliwiać uchwalanie planów na wniosek inwestorów, którzy zobowiązywaliby się do wybudowania infrastruktury i bezpłatnego przekazania jej gminie.

dxe10ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxe10ox