Kogo skarbówka skontroluje w pierwszej kolejności?

Kelnerzy, samotni rodzice, właściciele firm, uliczni grajkowie. Co jakiś czas dowiadujemy się, że urzędy kontroli skarbowej mają nowy ulubiony cel. Prawda jest nieco bardziej skomplikowana. Bo każdy z nas może się nim stać.

Kogo skarbówka skontroluje w pierwszej kolejności?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wezwanie wcale nie oznacza, że urzędnik wykrył błędy po stronie podatnika albo że skarbówka prowadzi właśnie szeroko zakrojoną akcję. Bardziej prawdopodobne, że ktoś na nas doniósł. Jak wynika z szczątkowych informacji przekazywanych przez Ministerstwo Finansów, donosy składane są najczęściej na sąsiadów, członków rodziny i... pracodawców.

- Należy pamiętać, że w takiej sytuacji organy podatkowe mogą chcieć sprawdzić każdy donos, który do nich wpłynął - tłumaczy doradca podatkowy Mateusz Kamiński z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Ekspert podkreśla, że treść przepisów może wskazywać na pewne sytuacje, w przypadku, których prawdopodobieństwo kontroli będzie większe. Na przykład, gdy podatnik składa wniosek o zwrot podatku dochodowego lub VAT.

I rzeczywiście, Ministerstwo Finansów zapytane o działania kontrolne wskazuje na dokument "Zadaniach dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2013". Tam znajdziemy informację, że skarbówka chętnie przyjrzy się, jak obliczyliśmy wysokość i ewentualny zwrot płaconych danin ze szczególnym uwzględnieniem:

  • podatku akcyzowego (szczególnie w obrocie paliwami płynnymi),
  • podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym,
  • oszustw w podatku od towarów i usług w obrocie krajowym,
  • ujawniania i kontroli niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
  • opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z nieujawnionych źródeł,
  • uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem Internetu

MF zapewnia, że urzędy kontroli skarbowej nie mają opracowanego jednolitego schematu doboru podatników do kontroli. Typując podmioty, wydziały analiz i planowania stosują nowoczesne metody pracy - korzystają z zaawansowanych narzędzi informatycznych i specjalistycznych baz danych. Dla organów kontroli skarbowej jest istotne, aby czynności kontrolne były skuteczne, tj. aby skupiały się na tych podmiotach, które na rynku gospodarczym działają w sposób nieuczciwy.

To priorytety, które będą przyświecały urzędom skarbowym. Co jeszcze?

- Najbardziej niebezpieczne dla budżetu są oszustwa podatkowe, a wśród nich przede wszystkim te w znacznych rozmiarach. Zatem większość prowadzonych przez organy kontroli skarbowej postępowań obejmuje swoim zakresem rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i odprowadzania podatków stanowiących dochód budżetu państwa - odpowiada na nasze pytanie wydział prasowy Ministerstwa Finansów.

- Przepisy prawa nie wskazują żadnych kryteriów wyboru podatnika do przeprowadzenia u niego kontroli podatkowej. Organy podatkowe nie mają też obowiązku podawania do powszechnej informacji przyjętych przez siebie kryteriów wyboru podmiotów do przeprowadzenia kontroli – mówi WP.PL Mateusz Kamiński, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Jak zauważa, niemożliwe jest wskazanie zawodów, typów spółek czy regionów kraju, które w pierwszej kolejności mogą stać się celem dla skarbówki. Nie ma bowiem danych, które mogłyby na coś takiego wskazywać.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)