Kogo szukają pracodawcy?
Rynek pracy staje się coraz bardziej przewidywalny. W czasie spowolnienia gospodarczego firmy nie mogą pozwolić sobie, by stawiać na kogokolwiek. Szukają fachowców
Mimo tego, że w niektórych firmach wdrożono plan oszczędnościowy, wiążący się nawet ze zwalnianiem pracowników, mówić można o kilku grupach zawodowych, które nie muszą obawiać się o swoje posady.
Specjalizuj się
Rynek pracy potrzebuje teraz doświadczonych fachowców. Osoby wyspecjalizowane, z bogatym CV, nie muszą obawiać się o swoje stanowiska. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą liczyć na awans lub dobrze płatną nową posadę. Raport Pracuj.pl podkreśla, iż w niektórych branżach wręcz przybywa ofert. Tendencje takie zauważa się w sektorach innowacyjnych – w IT oraz w telekomunikacji i nowych technologiach.
- Dobrzy programiści są szczególnie pożądani na rynku pracy - mówi Karol Żurek, dyrektor IT w firmie Gratka Technologie, rozwijającej jedne z największych serwisów internetowych w Polsce. - Dla nas, jako pracodawcy, najbardziej wartościowymi pracownikami są osoby posiadające nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz również umiejętność pracy zespołowej i doświadczenie w pracy na konkretnym stanowisku. Z tego powodu dwa lata temu stworzyliśmy autorski program praktyk, pozwalający młodym ludziom rozpocząć karierę i zdobyć doświadczenie zawodowe w firmie cenionej na rynku IT. Jego uczestnicy przechodzą cykl szkoleń, mają okazję pracować w dużych projektach pod okiem naszych specjalistów, uczą się dobrych praktyk, pracy w zespole i efektywnej komunikacji. Poznają zaawansowane i nowoczesne rozwiązania informatyczne podnosząc znacznie swoje kompetencje i wartość na rynku pracy.
Handlowcom nic nie grozi
Kogo jeszcze poszukują pracodawcy? Sporo ofert pochodzi wciąż od pracodawców zajmujących się handlem i sprzedażą, bankowością, finansami i ubezpieczeniami. Wydaje się, że od lat osoby związane z tymi branżami, mają się dobrze. Doświadczenia mogą zarobić od 7 do 20 tys. zł brutto.
Kryzys nie wystraszył również branży farmaceutycznej, wciąż poszukującej przedstawicieli do sprzedawania leków. Choć nie zarabiają tak dobrze jak jeszcze pięć lat temu, wciąż nie mogą narzekać na pensje. Młody przedstawiciel medyczny, może otrzymać na starcie ok. 3 tys. zł. Ostatnio światełko zaświeciło się także do osób szukających pracy w działach obsługi klienta i call center. Jednak najwięcej szans na znalezienie pracy mają negocjatorzy umów z kontrahentami, specjaliści od tanich zakupów i zarządzania kosztami. O popycie na tych fachowców decyduje głównie cięcie kosztów w firmach. *Będzie gorzej *
Obecnie na rynku pracy nie jest łatwo szkoleniowcom i trenerom. O impasie mówić może także branża edukacyjna. Mniejsza liczba ogłoszeń o pracę oznacza mniejsze zapotrzebowanie na osoby rekrutujące nowych pracowników. Tym samym o problemach ze znalezieniem nowego zajęcia mówią ostatnio HR-owcy.
- Biorąc pod uwagę dane z rynków europejskich, trudno jednoznacznie prognozować kolejne kroki pracodawców – komentuje raport Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. - Mało optymistyczne sygnały z gospodarek strefy Euro i USA wpłyną zapewne na decyzje firm dotyczące inwestycji w kapitał ludzki. Firmy, chcąc lepiej przygotować się na kolejny trudny okres, mogą wstrzymać decyzje o zwiększeniu zatrudnienia. Z drugiej jednak strony, przedsiębiorcy, mądrzejsi o doświadczenia z kryzysu sprzed trzech lat, od dawna ograniczają liczbę prowadzonych procesów rekrutacyjnych do tych niezbędnych. To daje nadzieję, że unikniemy głębokich i gwałtownych spadków liczby ofert pracy.
ml/JK
Poszukiwane zawody
- Programiści
- Informatycy
- Handlowcy
- Przedstawiciele medyczni
- Pracownicy call center
- Negocjatorzy umów z kontrahentami
- Przedstawiciele ubezpieczeniowi
- Specjaliści zarządzania kosztami
- Windykatorzy i prawnicy prowadzący sprawy związane z odzyskiwaniem długów
- Specjaliści mogący pracować przy wydobyciu gazu łupkowego
Zawody w odstawce
- Szkoleniowcy od wizerunku
- Rekruterzy
- Pracownicy branży motoryzacyjnej
- Pracownicy branży meblarskiej
- Hotelarze
- Kelnerzy
- Nauczyciele
- Pracownicy sezonowi
- Transport i logistyka
- Budowlańcy (malarze)