Trwa ładowanie...
d2vlkrf
20-10-2016 11:11

Kokoszczyński: NBP nie może prognozować swojego zysku przez zmienność kursów FX

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Narodowy Bank Polski (NBP) nie może prognozować szczegółowo poziomu swojego zysku, gdyż on w dużej mierze zależy od kursu złotego na ostatni dzień danego roku, wynika z wypowiedzi wiceprezesa NBP Ryszarda Kokoszczyńskiego.

d2vlkrf
d2vlkrf

"Największy wpływ na zysk NBP ma kurs złotego i stąd prognozowanie naszego zysku, biorąc pod uwagę to, co się dzieje z kursem jest bardzo trudne i nie wiemy, jaki będzie ostateczny kurs z ostatniego dnia danego roku. W zeszłym roku mieliśmy korzystną sytuację i mieliśmy do czynienia ze wzrostem naszych rezerw walutowych" - powiedział Kokoszczyński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Były prezes NBP Marek Belka mówił ostatnio w rozmowie z ISBnews.tv, że ewentualny zysk NBP nie powinien być uwzględniany w projekcie budżetu. Podkreślał, że dobry wynik banku centralnego w 90% jest zasługą tendencji kształtowania się kursu walutowego.

Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8 275,78 mln zł. Zgodnie z ustawą, 95% tej kwoty zostało przekazane do budżetu państwa.

Jak wynika z projektu budżetu przesłanego do Sejmu, wpłata z zysku NBP uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. to 627,57 mln zł.

(ISBnews)

d2vlkrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlkrf