Kolejna seniorka okradziona w perfidny sposób. Za późno się zorientowała

76-letnia mieszkanka Pabianic wyrzuciła przez okno kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności i biżuterię, które zabrali oszuści, podający się za policjantów. Złodzieje namówili seniorkę na taki krok po tym, jak udało im się przekonać, że jej kosztowności nie są w domu bezpieczne.

Kolejna seniorka okradziona w perfidny sposób. Za późno się zorientowała
Kolejna seniorka okradziona w perfidny sposób. Za późno się zorientowała
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. TOS

Jak podaje policja z Pabianic, do zdarzenia doszło we wtorek. Przestępcy zastosowali dobrze znany i wielokrotnie opisywany schemat oszustwa, który po raz kolejny okazał się skuteczny.

Wszystko zaczęło się od tego, że na telefon stacjonarny seniorki zadzwoniła oszustka, podająca się za pracownicę firmy ubezpieczeniowej. Poprosiła o potwierdzenie adresu do korespondencji swojej rozmówczyni. Niedługo później do 76-latki znów zadzwonił telefon. Tym razem w słuchawce odezwał się mężczyzna, który, wymyślając fałszywe imię i nazwisko, podał się za policjanta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostra reakcja nauczycieli na słowa ministra Czarnka. "To jest nieprawda, to manipulacja"

Oszczędności i biżuteria przepadły

Oszust zasiał w seniorce niepewność. Powiedział jej, że policja prowadzi działania ukierunkowane na złodziei, którzy mogą przyjść do mieszkania kobiety i ją okraść. W świetle poprzedniej rozmowy, podczas której 76-latka poznała nieznanej osobie swój adres, takie ostrzeżenie mogło wydać się wiarygodne.

Podający się za policjanta oszust zapytał seniorkę, czy trzyma w domu oszczędności i biżuterię. Gdy rozmówczyni powiedziała, że tak, mężczyzna oświadczył, że w ramach akcji policyjnej zabezpieczy te rzeczy i odda po zakończonych czynnościach, po około godzinie.

Zgodnie ze wskazówkami fałszywego policjanta kobieta zapakowała kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz precjoza do torby i wyrzuciła wszystko przez okno. Dopiero po upływie kilku godzin poszkodowana zorientowała się, że to oszustwo i zgłosiła się do komendy.

Trzeba być ostrożnym

Mimo regularnych ostrzeżeń ze strony funkcjonariuszy, ofiar oszustw z wykorzystaniem metody "na policjanta" nadal jest mnóstwo. Na przykład w maju ubiegłego roku 75-letni wrocławianin dał się oszukać mężczyźnie, który podał się za policjanta, i wyrzucił przez okno 40 tys. . Podobnie zachowała się 93-letnia mieszkanka Wrocławia. Ta wyrzuciła pieniądze i biżuterię. Dlatego pabianicka policja apeluje: stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się pod członka naszej rodziny lub pracownika instytucji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o tym, ile mamy pieniędzy w domu albo na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności pod namową telefonicznego rozmówcy, nie działajmy w pośpiechu, nie wypłacajmy od razu pieniędzy z banku - odłóżmy termin wypłaty lub udzielenia pożyczki najlepiej o kilka dni.

Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – jeśli ktoś do nas dzwoni i opisuje działania operacyjne, odłóżmy słuchawkę. Funkcjonariusze nigdy nie żądają też przekazania pieniędzy, cennych rzeczy i prywatnych haseł czy loginów - w takiej sytuacji również odłóżmy słuchawkę. Po zakończeniu takiej rozmowy telefonicznej z rzekomym policjantem, zadzwońmy pod 997 i poinformujmy policję o próbie oszustwa.

"Zwracamy się z apelem do osób młodych. Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub przekazanie ich w ramach prowadzonych działań. Zwróćmy również uwagę na to zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie" - uczulają funkcjonariusze z Pabianic.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)