Kolejne instytucje zagraniczne rekomendują Polskę i złotego

W trakcie porannego handlu złoty nieznacznie zyskuje korzystając na poprawie globalnych nastrojów za sprawą porozumienia ministrów finansów ws. Grecji. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1630 PLN za euro, 3,1355 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,448 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym kierują się na południe osiągając 5,51% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Kolejne instytucje zagraniczne rekomendują Polskę i złotego
Źródło zdjęć: © DM BOS

Podczas porannego handlu złoty oscyluje blisko wczorajszych wartości z końca sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,12 PLN za euro, 3,10 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,415 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu konsekwentnie rosną (w przypadku instrumentów 10 – letnich) jednak skala ruchu nie jest zbyt duża (10YR – 5,482%).

Wczorajsza sesja nie zmieniła obrazu rynku złotego, który w dalszym ciągu pogrążony jest w konsolidacji horyzontalnej utrzymując się w granicach 4,10 – 4,16 EUR/PLN. Polska waluta nieznacznie traciła po tym jak na rynkach globalnych wzrósł apetyt na aktywa denominowane w dolarach amerykańskich, sumarycznie jednak bilans dnia pozostaje względnie neutralny – spadek wartości złotego został zatrzymany już na początku sesji amerykańskiej, a sam PLN ustabilizował się blisko poziomu 4,12 EUR/PLN.

W przypadku pozostałych walut emerging markets warto zwrócić uwagę na znaczny spadek wartości tureckiej liry (-1,77%) w ciągu ostatniego miesiąca, którą traktuje się często jako wskaźnik wyprzedzający dla trendów na pozostałych walutach wschodzących. Niemniej ruchy na koszyku Europy Środkowo – Wschodniej nie potwierdzają na razie tej zależności.

Podczas wczorajszego handlu dwie znaczące instytucje zagraniczne przedstawiły swoje stanowisko dotyczące złotego oraz perspektyw dla polskiej gospodarki. Pierwszą z nich był raport japońskiego banku Nomura, który podwyższył prognozy dla Polski na rok 2012 do poziomu 3,0% PKB. Jest to kolejna ze znaczących zagranicznych instytucji, która zdecydowała się ostatnio podnieść szacunki dynamiki dla Polski (po JP Morgan 3,2% oraz UBS 3,0%). Bank decyzję tą argumentuje faktem, iż spodziewa się wyższego eksportu związanego bezpośrednio z lepszą sytuacją gospodarczą w Strefie Euro. Wypowiedzi te potwierdzają ostanie tendencje, gdzie kapitał zagraniczny zaczyna przychylniej spoglądać na polskie aktywa wskazując na silne podstawy fundamentalne. Jednocześnie założenia te rodzą szansę na dalsze polepszenie wskaźników fundamentalnych z uwagi na dość konserwatywne założenia przyjęte w budżecie na rok 2012 (2,5%).

Drugim raportem, który odniósł się do rynku złotego było opracowanie szkockiego Banku RBS (Royal Bank of Scotland), w którym czytamy, iż polska waluta może się w dalszym ciągu umacniać do ok. 4,00 EUR/PLN, a sam złoty wymieniany jest jako faworyt w gronie innych europejskich walut. Większość ostatnich rekomendacji dla złotego należy przypisać „dobrej atmosferze” wokół perspektyw wzrostu dla Polski oraz wysokich wskaźników dynamiki za poprzedni rok, to podstawowym czynnikiem. Ponadto wydaje się powoli zauważalny efekt „Euro 2012” podczas, którego spodziewany jest znaczny wzrost napływu zagranicznych dewiz do Polski.

Rekomendacje przygotowywane przez zagraniczne instytucje finansowe mają na ogół niewymierny wpływ na notowania, jednak w zależności od godzin publikacji stanowią często podstawę „określenia” opinii zagranicznych dealerów walutowych i w konsekwencji przekładają się na realizowane strategie inwestycje.

Z wydarzeń krajowych warto zwrócić uwagę, iż koalicja PO – PSL nie porozumiała się w sprawie projektu reformy emerytalnej. W związku z tym Platforma Obywatelska może szukać poparcia dla reformy wśród ugrupowań parlamentarnej opozycji. Dla rynków finansowych jest to o tyle istotne, iż przeforsowanie reform strukturalnych było jednym w wyznaczników możliwego podwyższenia długoterminowego ratingu inwestycyjnego Polski przez agencje ratingowe. Większość opinii przedstawicieli instytucji sugerowała, iż decyzja taka może zapaść dopiero po zrealizowaniu zapowiedzi konsolidacji fiskalnej.

W trakcie dzisiejszej sesji resort MF przeprowadzi aukcję obligacji skarbowych o wartości 1,0 – 2,5 mld PLN z terminem wykupu w październiku 2021r. Wyniki ostatnich przetargów nie sugerują, iż powinno dojść do jakichkolwiek problemów z uplasowaniem emisji bądź skokowym wzrostem rentowności. Jednak warto zaznaczyć, iż ostatnia poprzednia aukcja dodatkowa nie spotkała się już z tak dużym popytem jak podstawowa – wedle nieoficjalnych opinii uczestników rynku polski dług wyceniany jest obecnie stosunkowo „drogo” na rynku, a ostatnia wzrostowa korelacja z instrumentami niemieckimi czy amerykańskimi powoduje, że ceny powinny nieznacznie spaść.

Z technicznego punktu widzenia złoty nieznacznie oddala się od ostatnich maksimów, oscylując w kierunku górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji. Jednocześnie dopiero wyraźne przekroczenie zakresu 4,15- 4,18 PLN za euro stanowić będzie potwierdzony sygnał nadejścia długo wyczekiwanej korekty – od początku roku polska waluta umocniła się o ok. 8%.

EUR/PLN: Poranna próba zejścia niżej w kierunku wsparcia na 4,10 PLN została wstępnie zanegowana sugeruje to, iż w trakcie dzisiejszej sesji możliwy jest test zakresu 4,1392 PLN.

Wsparcia: 4,10 PLN 4,08 PLN Opór: 4,15PLN, 4,18 PLN

USD/PLN: Zanegowanie pro-wzrostowego układu na wykresie USD/PLN nie przyniosło jak dotąd mocniejszego ruchu. Notowania oscylują w zakresie 3,10 PLN charakteryzując się dłuższymi górnymi cieniami na świecach dziennych. Również w trakcie dzisiejszego handlu możemy oczekiwać realizacji podobnego scenariusza testu 3,1226 PLN.

Wsparcie: 3,10 PLN, 3,08 PLN Opór: 3,1266 PLN, 3,15 PLN

CHF/PLN: Wczorajszy test 3,43 PLN potwierdza, iż zakres ten traktowany jest jako znaczący opór ograniczający dalsze wzrosty.

Wsparcia: 3,40 PLN, 3,39 PLN Opór: 3,43 PLN, 3,47 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)